wtorek, 24 marca 2020 21:49

Jednak można do lasu. Kolejne zakazy wstępu odwołane

Autor Tomasz Stępień
Jednak można do lasu. Kolejne zakazy wstępu odwołane

Nadleśnictwa z Małopolski wycofały się z zakazu wstępu do lasu który ogłosiły kilka dni temu. Informowaliśmy o tym tutaj. Dzisiaj z zakazu wycofało się Nadleśnictwo Limanowa, a po nim kolejne: Brzesko, Krzeszowice, Piwniczna, Niepołomice, Myślenice.

Zakazy były szeroko krytykowane. Większość komentujących nie rozumiała, czemu mają służyć. Były też wątpliwości co do podstawy prawnej wydanych zakazów. Zaniepokojenie zakazami wyraził też Rzecznik Praw Obywatelskich, bo zgodnie z ustawą o lasach, nadleśnictwo może wprowadzić zakaz wstępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, gdy występuje duże zagrożenie pożarowe, doszło do znacznych uszkodzeń drzewostanów lub runa leśnego lub wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna, a nie zagrożenie epidemiczne.

Po głosach krytyki nadleśnictwa wycofują się z wydanego zakazu. Jak tłumaczą zakazy wprowadzono, ponieważ w ostatnim czasie przy pięknej wiosennej pogodzie w lasach pojawiały się liczne skupiska ludzi. Dlatego podjęto działania w celu eliminacji zagrożeń. Jednak mając na względzie wątpliwości prawne z dniem 24.03.2020 r. uchylają bezwzględny zakaz wstępu do lasu.

- W związku z licznymi głosami od państwa, jak ważna jest dla Was wyprawa do lasu i kontakt z przyrodą, odwołujemy zakaz wstępu do lasów Nadleśnictwa Niepołomice. Zwracamy jednak usilnie uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV-2. Bezpieczeństwo wszystkich zależy od każdego z nas

– piszą leśnicy, prosząc jednocześnie o restrykcyjne przestrzeganie wytycznych i zaleceń władz.

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje