wtorek, 24 marca 2020 15:00

Nadleśnictwo Limanowa odwołało zakaz wstępu do lasu. A co z innymi?

Autor Marzena Gitler
Nadleśnictwo Limanowa odwołało zakaz wstępu do lasu. A co z innymi?

Cztery dni temu mieszkańców zaskoczyły kontrowersyjne decyzje nadleśniczych. Z powodu zagrożenia koronawirusem zostały wprowadzone zakazy wstępu do lasu. Dziś wiele nadleśnictw się z nich wycofuje. Gdzie sprawdzić aktualne informacje?

Po tym, jak rozeszła się informacja o wprowadzoncyh zakazach, w mediach społecznościowych nie brakowało komentarzy krytykujących decyzje leśników. Tym bardziej, że zakazy wprowadzono głównie w Małopolsce, a nie w całym kraju. 22 marca zakaz obowiązywał w 19 z 430 nadleśnictw.

Koronawirus. Nadleśnictwa wprowadzają zakaz wstępu do lasu! [AKTUALIZACJA]
Nadleśnictwa należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wprowadziły zakaz wejścia do lasu. Ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Taki komunikat można przeczytać już na stronach blisko 20 Nadleśnictw w całej Polsce. Gdzie szukać informacji o zamkniętych ob…

Wszystkie wprowadzone  na południu Polski zakazy, jak się okazało, były wynikiem apelu jaki do Nadleśnictw wystosował Jan Kosiorowski, dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Krakowie. Była to jego reakcja na wykorzystanie przez wielu okresu wolnego od zajęć i pracy, z powodu zagrożenia epidemią, na leśne spacery. Faktycznie stali użytkownicy leśnych ściżek np. biegacze informowali na Facebooku, że widać w podkrakowskich lasach wzmożoną obecność spacerowiczów.

Zakaz wywołał wiele krytyki. W obronie bezpieczeństwa wycieczek do lasów wypowiedzieli się też ekologowie, zarzucając m.in brak podstaw prawnych dla tej decyzji.  

Zaniepokojenie wydanymi zakazami wyraził też Rzecznik Praw Obywatelskich, bo zgodnie z ustawą o lasach, nadleśnictwo może wprowadzić zakaz wstępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, gdy występuje duże zagrożenie pożarowe, doszło do znacznych uszkodzeń drzewostanów lub runa leśnego lub wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna, a nie zagrożenie epidemiczne.

Po głosach krytyki dziś wiele nadleśnictw wycofuje się z wydanego zakazu. Taką informację można znaleźć m.in na stronie Nadleśnictwa Limanowa.

Obecnie zakazy obowiązują już tylko w 14 z 430 nadleśnictw. Zakaz odwołały m.in Nadleśnictwa: Krzeszowice, Niepołomice i Łosie. Gdzie jeszcze obowiązują zakazy można sprawdzić na https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/.

Jednak dziś wycieczki do lasów są już niemożliwe i innych powodów. Rząd zaostrzył dziś przepisy dotyczące zagrożenia koronawirusem. Opuszczać dom można tylko w koniecznych przypadkach. Nie ma już możliwości wychodzenia na spacery.

Małopolska - najnowsze informacje