czwartek, 30 maja 2019 09:03

Jeśli jesteś w sytuacji, która wymaga wsparcia, to przyjdź lub zadzwoń

Autor (red)
Jeśli jesteś w sytuacji, która wymaga wsparcia, to przyjdź lub zadzwoń

W Myślenicach działa Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. To oddział Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzonego przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS. Sprawdź, jak mogą ci pomóc.

Dzięki dotacjom udzielanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ośrodek od 10 już lat realizuje swój największy cel - pomoc i wsparcie dla osób, które zostały pokrzywdzone przestępstwem, są jego świadkami, jak również osób im najbliższym. 7 obecnie działających na terenie Małopolski placówek oraz grono ponad kilkudziesięciu ekspertów pozwalają szybko i skutecznie podjąć interwencję. Wszystko po to, by możliwie jak najprędzej przywrócić życie zgłaszających się osób na właściwe tory. W jaki sposób?

Ośrodek, który daje szansę

Osoby będące ofiarami przestępstw lub będące ich świadkiem, jak również osoby im najbliższe, które muszą zmagać się z sytuacjami, które nigdy nie powinny się w ich życiu wydarzyć. Osoby, które mimo krzywd jakich zaznały, bądź trudu jaki muszą podjąć pełniąc rolę świadka, chcą powrotu do normalności. Ośrodek to miejsce, w którym rzeczywistość takich ludzi może zmienić się na lepsze.

Każdego dnia wielu spotyka krzywda, z którą trudno sobie poradzić. Jedno wydarzenie często pociąga za sobą kolejne. W następstwie codzienność zmienia się w pasmo problemów, z których trudno wyjść o własnych siłach.

Pomoc oferowana przez Ośrodek to kompleksowy system wsparcia, który koncentruje się na udzieleniu integralnej pomocy dla osób pokrzywdzonych, świadków i osób im najbliższych. Pomoc jest całkowicie bezpłatna i dostępna dla każdego, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, rasę, wyznanie etc. Liczy się człowiek i to, w jaki sposób można udzielić mu pomocy, by w jej następstwie powrócić do codziennego życia silniejszym i pewniejszym.

Pomoc w praktyce - jak ją uzyskać?

Ośrodek Pomocy funkcjonuje w Krakowie, zaś Lokalne Punkty Pomocy w Niepołomicach, Oświęcimiu, Krzeszowicach, Radoczy, Myślenicach oraz Suchej Beskidzkiej.

Przyjście do ośrodka lub telefon automatycznie uruchamiają dalszą procedurę. Jesteś ofiarą przemocy i potrzebujesz schronienia dla siebie i swoich dzieci? Mierzysz się z trudną sytuacją zdrowotną po wypadku samochodowym? Zostałeś oszukany lub okradziony? Niezależnie od tego, na jakim jesteś etapie – zawsze jesteśmy gotowi do pomocy.

Ośrodek każdą sprawę rozpatruje indywidualnie i według potrzeb przydziela pomoc:

  • psychologiczną (spotkania z psychologiem lub psychiatrą, psychoterapia)
  • prawną
  • mediacje
  • finansową (finansowanie m.in. kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe)
  • materialną (pokrywanie kosztów związanych z zakupem in. żywności, odzieży, świadczeń zdrowotnych, lekarstw, dostosowania lokalu, zakupu sprzętu i wyposażenia)

Nasza pomoc nakierowana jest na wyprowadzenie osób z następstw przestępstwa i powrót do normalnego życia. Pomoc udzielana jest w czasie i wymiarze, każdorazowo dostosowanym do potrzeb danej osoby.

10 lat funkcjonowania Ośrodka to tysiące przykładów kobiet, mężczyzn, dzieci i osób starszych, które po często traumatycznych przeżyciach powróciły do normalności. Dzięki wsparciu mama dwójki dzieci, która przerwała pasmo przemocy domowej - zaczyna każdy dzień bez strachu o zdrowie i życie swoich najbliższych. Pasażer, który ucierpiał na skutek wypadku samochodowego spowodowanego przez pijanego kierowcę, powoli wraca do pełnej sprawności, a młoda i zdolna nastolatka odzyskuje radość życia, po traumie jakiej doznała przez stalking. Każdy przypadek jest inny i każdy zasługuje na to, by się nim zająć.

Jeśli jesteś w sytuacji, która wymaga wsparcia, to przyjdź lub zadzwoń. Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa, tym bardziej się nie wahaj. Działaj!

Dyżur telefoniczny pełniony jest całodobowo, we wszystkie dni w roku, również w dni wolne i świąteczne, tel. 504 704 933

Myślenice: ul. Kazimierza Wielkiego 5, 32-400 (w budynku Ośrodka Interwencji Kryzysowej)

Dni przyjęć osoby pierwszego kontaktu:

Poniedziałek 10:00 - 12:00

Środa 13:00 - 15:00

Czwartek 15:00 - 17:00

Infolinia: 510 132 396, 506 318 838 (w godzinach przyjęć osoby pierwszego kontaktu)

E-mail: myslenice@krafos.pl

Myślenice - najnowsze informacje