poniedziałek, 4 stycznia 2021 21:27

Johnson wprowadza lockdown w Anglii! Od teraz!

Autor Tomasz Stępień
Johnson wprowadza lockdown w Anglii! Od teraz!

Wszyscy, mają pozostać w domach, a szkoły przechodzą na nauczanie zdalne. O północy w Anglii zaczyna się ścisły lockdown.

Premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek ścisły lockdown, ponieważ nowa mutacja koronawirusa odkryta po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii rozprzestrzenia się błyskawicznie. Już siódmy dzień z rzędu Wielka Brytania odnotowuje ponad 50 000 nowych potwierdzonych przypadków Covid.

W przemówieniu telewizyjnym premier wezwał ludzi do bezwzględnego przestrzegania zasad w obliczu rosnącej liczby przypadków i liczby pacjentów w szpitalach. – Musimy wprowadzić ogólnokrajowy lockdown, który będzie wystarczająco mocny, aby powstrzymać nową mutację wirusa - powiedział Johnson w poniedziałek.

Lockdown w Anglii wchodzi w życie praktycznie natychmiast i ma obowiązywać do połowy lutego. Jego przestrzeganie będzie egzekwowane przez policję. Wszystkie szkoły i uczelnie będą zamknięte dla większości uczniów i muszą przejść na naukę zdalną. Najprawdopodobniej egzaminy na koniec roku szkolnego nie odbędą się, bądź będą przeprowadzone w zmienionej formie.

Mieszkańcy nie mogą opuszczać swoich domów z wyjątkiem dozwolonych powodów, takich jak zakupy żywności, konieczność leczenia, wykonywania pracy, której nie można prowadzić zdalnie, a także ćwiczeń, na świeżym powietrzu. Otwarte pozostaną żłobki. Restauracje mogą nadal oferować potrawy na wynos, za wyjątkiem alkoholu. Obiekty sportowe na świeżym powietrzu - takie jak pola golfowe, korty tenisowe i zewnętrzne siłownie - będą zamknięte. W czasie lockdownu nie będzie można uprawiać amatorskich sportów zespołowych. Ligi zawodowe, takie jak Premier League, mogą być kontynuować rozgrywki.

Aby powstrzymać wirusa, Wielka Brytania chce wyraźnie przyspieszyć program szczepień. Jak dotąd zaszczepiono prawie milion osób, ale do końca tygodnia liczba ta ma się podwoić. – Jeśli wdrażanie programu szczepień będzie skuteczne, jeśli liczba zgonów zacznie spadać, gdy szczepionka zacznie działać, i, co najważniejsze, jeśli wszyscy będą przestrzegać zasad, to mam nadzieję, że będziemy mogli stopniowo wychodzić z lockdownu, ponownie otwierając szkoły w lutym i ostrożnie zmieniać system zagrożenia na niższe poziomy – powiedział Johnson.

fot: Chloe Evans/Unsplash

koronawirus najnowsze informacje
Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje