czwartek, 14 maja 2020 10:37

Już niebawem na ulice Miechowa wyjadą nowe autobusy. Wiemy, ile będą kosztowały bilety

Autor Mirosław Haładyj
Już niebawem na ulice Miechowa wyjadą nowe autobusy. Wiemy, ile będą kosztowały bilety

W sobotę 9 maja do Miechowa dostarczono dwa nowe autobusy elektryczne Solaris Urbino 8,9LE electric. Miechów stając się ich posiadaczem został też najmniejszym w Polsce miastem z tak nowoczesnym i w pełni ekologicznym taborem.

Na ulicach miasta nowe autobusy będzie można zobaczyć najpewniej na przełomie czerwca i lipca. Obecnie prowadzony jest odbiór i przygotowania do eksploatacji. Zakupione autobusy to pojazdy z górnej półki. Wyposażone są liczne udogodnienia dla pasażerów, m. in. niskie podłogi, klimatyzację, system informacji w postaci tablicy wyświetlającej nazwy kolejnych przystanków oraz zapowiedzi głosowej. Przestrzeń pasażerska posiada wewnętrzne i zewnętrze oświetlenie LED-owe, monitoring a także ładowarki USB i wbudowane już biletomaty. Ładowanie pojazdów odbywa się w systemie plug-in. Gmina otrzymała ładowarkę umożliwiają na równoczesne ładowanie obydwu autobusów.

Przy okazji zakupu autobusów dla Miechowa porozmawialiśmy z jego burmistrzem, Dariuszem Marczewskim, który powiedział nam m. in. jaka jest planowana cena biletu i trasa, po której będą poruszały się pojazdy.

Panie Burmistrzu, skąd pomysł na to, żeby w Miechowie zaczęły kursować autobusy?
– Z analizy przeprowadzonej na etapie prac nad planem mobilności dla Miasta i Gminy Miechów wynika, że większość pasażerów kolei z terenu miasta, dociera na dworzec PKP własnymi samochodami. Uruchomienie linii autobusowej, ma wpłynąć na zmianę zachowań komunikacyjnych i zachęcić mieszkańców do zamiany samochodu na transport miejski, w codziennych podróżach do miejsc pracy, czy nauki. Autobusy elektryczne wykorzystywane będą do prowadzenia przewozów w ramach transportu publicznego na terenie miasta Miechowa, a przede wszystkim będą służyły jako linia dowozowa do Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (dworca PKP).

Można powiedzieć, że jest pan specjalistą w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla gminy. Czy również zakup autobusów został po części tak sfinansowany?
– Zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą techniczną to element projektu „Niskoemisyjny system transportu miejskiego dla Miechowa”. Na jego realizację Gmina Miechów pozyskała dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wartość całego projektu to 5 183 804,99 zł a otrzymane dofinansowanie ze środków europejskich to kwota 2 755 555,05 zł.
W ramach powyższego projektu powstała w 2018 roku na ul. Szewskiej ścieżka rowerowa, której koszt wyniósł 669 704,99 zł. Ponadto, Gmina złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o preferencyjną pożyczkę na wkład własny.

I tak Miechów stał się najmniejszym miastem w Polsce posiadającym autobusy elektryczne. Zakupione pojazdy są bardzo nowoczesne i ekologiczne. Spełniają najwyższe standardy. Takie były zamierzenia?
– Tak. Projekt zakupu autobusów elektrycznych jest jednym z wielu, ekologicznych przedsięwzięć realizowanych w Gminie Miechów, a związanych z ograniczeniem niskiej emisji, wykorzystaniem OZE oraz organizacją transportu. Autobusy wyposażone w elektryczny napęd nie będą wytwarzać zanieczyszczeń, jednocześnie zapewniać mają  mieszkańcom komfort przejazdu. Miechowskie "elektryki" to fabrycznie nowe autobusy (klasa I) o długości całkowitej, mieszczącej się w przedziale 8-10 m. Pojazdy typu Urbino 8,9 LE electric - niskopodłogowe, z napędem elektrycznym, wyposażone są w system ładowania plug-in umożliwiający równoczesne ładowanie dwóch autobusów.

Kiedy nowe autobusy wyjada na ulice miasta?
– Liczymy, że w pierwszy kurs po Miechowie, autobusy elektryczne wyruszą na przełomie czerwca/lipca br. Chcemy dobrze przygotować się do eksploatacji nowego rodzaju taboru, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo przejazdu, dlatego też w najbliższych tygodniach odbędą się testy i odbiory techniczne pojazdów. Jednocześnie, ograniczenia wynikające z zaleceń GIS oraz niewielka ilość osób korzystających obecnie z przejazdów Szybką Koleją Aglomeracyjna skłaniają do weryfikacji wstępnie planowanej ilości połączeń i terminu uruchomienia.

Jaka trasa ma być w zamierzeniu obsługiwana?
– Autobusy elektryczne kursujące w kierunku dworca PKP obsługiwać będą dwie trasy, których pierwszy przystanek zlokalizowany będzie przy ZWiK w Miechowie.
W zakresie trasy I zaplanowano przystanki przy: ZWiK, i kolejno: ul. Racławickiej Szpitalnej, Pęckowskiego, Piłsudskiego, Słowackiego, 106 Dywizji, St. Daneckiej, Sienkiewicza, Miechów PKP.
Trasa II obejmie przystanki przy: ZWiK oraz ulice: Racławicka, Topolowa, Kamienna, Szewska, Traugutta, Konopnickiej, Rynek, Sienkiewicza, Miechów PKP.

Czy w przyszłości planujecie Państwo rozbudowę taboru i rozszerzenie połączeń?
– Nie jest wykluczone, że pierwotnie przyjęty plan trasy zostanie zmodyfikowany. Po jego wdrożeniu, będziemy przeprowadzać analizę zachowań komunikacyjnych i słuchać opinii mieszkańców odnośnie obsługiwanych tras.

Wiadomo już ile będą kosztowały bilety?
– Projekt Uchwały w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, uprawnień do przejazdów ulgowych oraz przepisów taryfowych w komunikacji miejskiej realizowanej na obszarze Miasta Miechów został przygotowany na najbliższą Sesję Rady Miejskiej. Bilet miejski jednoprzejazdowy (normalny) dla jednej osoby kosztował będzie 1 zł, zaś ulgowy 0,50 zł. Będą też imienne bilety okresowe 30 dniowe na wszystkie linie w cenie 30,00 zł (normalny), 15,00 zł (ulgowy) oraz 90 dniowe na wszystkie linie w cenie 80,00 i 40,00 zł. W projekcie uchwały ustalono również ceny za bilety zintegrowane obowiązujące wraz z biletem kolejowym.

Fot.: UG Miechów

Miechów - najnowsze informacje