poniedziałek, 25 stycznia 2021 15:12

Już wiadomo! Szczepionka na COVID-19 działa na nowe mutacje

Autor Wiktoria Mitura
Już wiadomo! Szczepionka na COVID-19 działa na nowe mutacje

Firma Moderna zapewnia, że ich szczepionka działa również na inne mutacje wirusa. Zatem dwie dawki szczepionki będą mogły chronić przed nowymi szczepami koronawirusa.

Sześciokrotne zmniejszenie mian neutralizujących zaobserwowano w przypadku wariantu B.1.351 (po raz pierwszy zidentyfikowanego w Republice Południowej Afryki) w porównaniu z wcześniejszymi wariantami. Pomimo tego zmniejszenia, poziomy miana neutralizującego z B.1.351 pozostają powyżej poziomów, od których oczekuje się, że będą miały działanie ochronne – wyjaśnia Moderna.

Moderna chce jeszcze przetestować trzecią dawkę, tzw „przypominającą”. Pozwoli to na sprawdzenie, czy odporność organizmu zwiększa się na nowe szczepy wirusa.

Co to są przeciwciała neutralizujące?

Szczepionki mogą powodować, że nasz organizm zaczyna produkować dwa rodzaje przeciwciał albo tylko jeden z nich: wiążące oraz neutralizujące. Te ostanie sprawiają, że konkretny patogen przestaje infekować komórki ciała i zostaje zniszczony, gdy pojawi się w organizmie. Właśnie takie przeciwciała neutralizują wirusa jeszcze przed tym, za czym dojdzie do infekcji i choroby.

info: buisinessinsider.com.pl

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje