sobota, 8 maja 2021 10:39

Kampus AGH jak mała Holandia. Rozkwitło morze tulipanów

Autor Aleksandra Tokarz
Kampus AGH jak mała Holandia. Rozkwitło morze tulipanów

Kwitnące AGH – tak można nazwać kampus, który rozkwitł morzem tulipanów. Oprócz kwiatów pojawiły się także nasadzenia o różnorodnych kształtach geometrycznych, zielone trawniki i budzące się do życia po zimie pnącza. Oprócz widoku, który cieszy oko, rośliny przyciągają do siebie ptaki – w tym szpaki, sikory czy pustułki.

- W tym roku główna aleja Kampusu została obsadzona tulipanami. Wymaga to wielu prac poprzedzających samo sadzenie, m.in. sprowadzenie cebul z Holandii. Zanim dotrą do nas pokonują ponad tysiąc kilometrów - mówi Ewa Czekaj-Kamińska, architekt krajobrazu, kierownik Działu Utrzymania Terenu AGH.

Kampus to nie tylko tulipany. Przechadzając się wzdłuż głównej alei spotkamy wyjątkowe drzewa, które dzięki specjalistycznemu przycinaniu, posiadają płaskie korony. W sąsiedztwie budynku Teleinformatyki znajdują się natomiast dwa wyjątkowe drzewa owocowe. Dlaczego tak się je nazywa? Są to bowiem tzw. jabłonki Netona – ich sadzonki pochodzą z drzewa rosnącego nadal w rodzinnej posiadłości Isaaca Newtona, Woolsthorpe Manor, w Wielkiej Brytanii. W okolicy AGH zasadzone zostały wiosną 2018 roku. Akademia należy do grona instytucji z całego świata, które mogą poszczycić się okazami „Jabłoni Newtona” w swojej roślinnej kolekcji. Tę szczególną odmianę można spotkać w najbardziej znanych ogrodach świata. Są to między innymi: Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew (Kew Gardens) czy Uniwersytecki Ogród Botaniczny w Cambridge.

Tylko w 2020 r. ogrodnicy AGH posadzili ponad 7 tysięcy bylin i krzewów, 8 370 tulipanów oraz 12 nowych drzew.

Zobaczcie jak wygląda "kwitnące AGH".

Kraków

Kraków - najnowsze informacje