poniedziałek, 27 stycznia 2020 14:19

Kęty. Ważne spotkanie policji ze studentami III Wieku

Autor Katarzyna Domagała
Kęty. Ważne spotkanie policji ze studentami III Wieku

Policjanci powiatu oświęcimskiego prowadząc działania profilaktyczne starają się docierać do wszystkich grup społecznych. Oprócz dzieci i młodzieży, niezwykle ważną grupę dla działań z zakresu prewencji kryminalnej stanowią osoby starsze, najczęściej na różnego typu oszustwa i wyłudzenia mienia.

W poniedziałek (20.01.2020) w Domu Kultury w Kętach odbyło się spotkanie z uczestnikami Uniwersytetu III Wieku.  Zagadnienia dotyczące prewencji kryminalnej zaprezentował dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kętach, natomiast zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym przedstawił policjant Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji.

Podczas spotkania funkcjonariusze omówili kwestie bezpieczeństwa osób starszych. Udzielili też wskazówek - jak nie stać się osobą pokrzywdzoną przestępstwem oraz w jaki sposób reagować w przypadku zagrożenia, a także gdzie szukać pomocy, gdy dojdzie do przestępstwa. Poruszyli problematykę przestępstw m. in. „na wnuczka”,  szczególną uwagę zwracając na nowe metody działania oszustów. Ponadto przybliżyli uczestnikom działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której mieszkańcy mogą przekazywać Policji informacje o zagrożeniach, występujących w ich okolicy. Przybliżyli działanie aplikacji „Moja Komenda”, za pomocą której, każda osoba posiadająca telefon komórkowy, w prosty sposób może szybko wyszukać dane kontaktowe do swojego dzielnicowego, a będąc w dowolnym rejonie Polski, w przypadku takiej potrzeby, ma możliwość  szybkiego wyszukania danych kontaktowych najbliższej jednostki Policji.

Ważnym zagadnieniem poruszonym podczas spotkania było również bezpieczeństwo seniora w ruchu drogowym omówionym w ramach akcji „Bezpieczny pieszy na drodze, to świadomy pieszy”. Policjanci przypomnieli podstawowe przepisy w ruchu drogowym. Omówili obowiązek korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku z lewego pobocza lub lewej krawędzi jezdni, ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.  Obowiązek korzystania  z wyznaczonych przejść dla pieszych po upewnieniu się, że nic nie nadjeżdża lub pojazd jest wystarczająco daleko, aby można było bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. Przypomnieli o obowiązku zakładania elementów odblaskowych, które sprawiają, że pieszy jest widoczny z daleka dla innych uczestników ruchu.

Na zakończenie spotkania  policjanci życzyli studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bezpieczeństwa na co dzień.

Info, foto: KPP Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje