środa, 9 listopada 2022 15:04

Myślenice. "Kliszczacy, gwara i kultura". Już wkrótce promocja wyjątkowej publikacji

Autor Marzena Gitler
Myślenice. "Kliszczacy, gwara i kultura". Już wkrótce promocja wyjątkowej publikacji

18 listopada w Myślenicach odbędzie się promocja książki "Kliszczacy. Gwara i kultura", która jest zbiorem artykułów naukowych powstałych w wyniku organizowanej w zeszłym roku w Muzeum Niepodległości w Myślenicach naukowej konferencji.

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza na promocję książki "Kliszczacy. Gwara i kultura". Publikacja pod redakcją Macieja Raka i Moniki Brytan-Ciepielak, która ukazała się w sierpniu w Krakowie, jest zbiorem artykułów naukowych powstałych w wyniku organizowanej w zeszłym roku w Muzeum Niepodległości w Myślenicach naukowej konferencji o tej wyjątkowej grupie kulturowej.

Na spotkaniu w Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprezentowana zostanie również wystawa rzeźby Andrzeja Słoniny pt. "Cztery pory roku", a całość uroczystości uświetni występ góralskiej kapeli i najprawdziwsza kliszczacka gadka.

Kliszczaki, czyli Górale od Łętowni - jak wyjaśnia Wincenty Pol w książce "Rzut oka na północne stoki Karpat" (Kraków, 1851) - osiedli pomniejszą kotlinę rzeki Raby poniżej osad Zagórzan. Siedziby ich są na znacznej przestrzeni oddzielone od siedzib Zagórzan wyłomem Raby, a na północ za jej biegiem przeciągnęły się aż do wsi Stróży. Czternaście tylko wsi należy do tego małego rodu, który dla różnicy w stroju przez szyderstwo Kliszczakami bywa nazywany (nosi bowiem w kliszcz ściągłe spodnie), sam siebie nazywa on jednakowoż Góralem, od zachodu graniczy ten ród z Babigórcami, od południa i wschodu z Zagórzanami, na północ z Lachami, bo wszystkie osady poniżej północnej granicy góralszczyzny położone nazywają się Lackiemi osadami, a granice zewnętrzne Górali zdają się odpowiadać historycznym granicom Starej Chrobacyi. Wsie przez Kliszczaków zamieszkałe legły w małej kępie obok siebie otoczone wyniosłemi działami około, a złączone tylko za biegiem rzeki Raby. Wsie te są następujące: Trzebinia, Stróża, Pścim, Więciórka, Więcierza, Zawada, Bogdanówka, Tokarnia, Krzeczonów, Skomielna Czarna, Lubień, Łętownia, Krzeczów, Tęczyn.

fot. Fb. Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka