czwartek, 20 lipca 2023 10:30

"Wszyscy, którzy chcą naprawy Polski, są mile widziani." Koalicja Polska poszerza się o Młodą Polskę

Autor Patryk Trzaska
"Wszyscy, którzy chcą naprawy Polski, są mile widziani." Koalicja Polska poszerza się o Młodą Polskę

Maraton wyborczy zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, mnożą się spekulacje, kto, skąd i gdzie będzie stratował. Jest to również czas zawierania nowych sojuszy i koalicji przedwyborczych. Do jednej z nich doszło w ostatnich dniach. Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej ogłosili nawiązanie współpracy ze stowarzyszeniem Młoda Polska, którego prezesem jest, były polityk Porozumienia, Jan Strzeżek.

Jesienią odbędą się w Polsce wybory parlamentarne, jednak już teraz trwa nieformalna kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po kraju i spotykają się z mieszkańcami, a komentatorzy prześcigają się w tworzeniu scenariuszy wyborczych, kto, skąd i kiedy powinien kandydować, aby przynieść swojemu ugrupowaniu najwięcej korzyści.

Jest to również czas pozyskiwania osób, które pozwolą na dotarcie do nowych wyborców. Nie inaczej jest w przypadku polityków tworzących Koalicję Polską. Do grona partii współpracujących w jej ramach dołączyła ostatnio Młoda Polska. Reprezentujący ją politycy brali udział w ostatnich tygodniach w inicjatywach i wydarzeniach organizowanych przez Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicję Polską. O współpracy poinformowali podczas wspólnej konferencji prasowej Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezesi PSL Urszula Pasławska i Dariusz Klimczak oraz prezes Stowarzyszenia Młoda Polska Jan Strzeżek.

Przypomnijmy, Stowarzyszenie Młoda Polska powstało w marcu tego roku (2023) z inicjatywy byłego polityka Porozumienia – Jana Strzeżka. Jego celem było zrzeszanie młodych ludzi z całego kraju, którzy są zaangażowani społecznie. Polityk wielokrotnie wykluczał możliwość ewentualnej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

– Ze Stowarzyszeniem Młoda Polska współpracujemy od kilku tygodni. Uczestniczą w naszych wydarzeniach w Grodzisku, czy podczas spotkań z młodymi członkami KP. To jest nowe stowarzyszenie, które wyrasta w duchu chadeckim, w duchu konserwatywnym. Są to najmłodsi, polscy politycy, jedna z największych młodzieżowych organizacji licząca około 500 osób. Jako PSL, Koalicja Polska zacieśniamy tę współpracę i możemy razem przeprowadzić wiele ciekawych inicjatyw w Parlamencie, ale przede wszystkim w rozpoczynającym się procesie wyborczym. PSL jest otwartą formacją – podkreślał Prezes PSL Władysław Kosiniak - Kamysz.

Jeden z liderów Trzeciej Drogi mówił także, że chciałby, aby na listach znaleźli się przedstawiciele różnych środowisk, których łączy wspólny cel, jakim jest naprawa Polski. – Na naszej części list wyborczych, gdzie mamy 460 kandydatów w ramach wspólnej „Trzeciej Drogi” z Polską 2050, będą kandydaci z Polskiego Stronnictwa Ludowego, z Unii Europejskich Demokratów, z Centrum dla Polski, Konserwatyści, będą też kandydaci samorządowi i kandydaci stowarzyszeń takich jak Młoda Polska. Bardzo się cieszę, że możemy ogłosić tę współpracę i pójść do przodu. Wszystkie środowiska, które myślą podobnie, które mają podobne cele: zwycięstwa wyborczego, odsunięcia PiS od władzy, naprawy Rzeczypospolitej są mile widziane. Serdecznie zapraszamy do współpracy. To grono Koalicji Polskiej, PSL-u dzisiaj się poszerza. – zaznaczał Prezes PSL.

Z kolei Jan Strzeżek mówił jak ważny, jest głos młodych ludzi w nadchodzących wyborach. – Bardzo się cieszę, że stowarzyszenie Młoda Polska będzie współpracować z Polskim Stronnictwem Ludowym, że wstępuje do Koalicji Polskiej. Chciałbym bardzo podziękować prezesowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za zaufanie, chęć współpracy, rozumienie potrzeb i chęć wypracowania rozwiązań na potrzeby młodego pokolenia. Niewielu jest w tej chwili polityków, którzy chcą na serio rozmawiać o sprawach młodych, na serio chcą wsłuchiwać się w potrzeby młodego pokolenia, ale też chcą przygotowywać konkretne i realne rozwiązania po to, by młodzi ludzie nie szukali swojej przyszłości nad Tamizą czy nad Sekwaną, tylko żeby chcieli żyć, rozwijać się w Polsce i żeby Polska była dla nich najlepszym miejscem do życia – mówił Prezes Młodej Polski.

Wybory do polskiego parlamentu odbędą się jesienią tego roku. Dokładny termin zostanie ogłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Aktualizacja:

Dzisiaj (20 lipca) Do klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej przystąpiła trójka posłów Porozumienia: Magdalena Sroka, Iwona Michałek i Stanisław Bukowiec. O rozpoczęciu współpracy poinformował podczas konferencji prasowej Prezes PSL i Przewodniczący Klubu Parlamentarnego KP Władysław Kosiniak-Kamysz. W konferencji brali też udział posłowie PSL Marek Sawicki i Dariusz Klimczak.

– Bardzo się cieszę, że powiększamy nasze szeregi, bo to oznacza silniejszą drużynę na wybory. To jest integracja tak potrzebna po demokratycznej stronie, która sprawia, że jesteśmy silniejsi i możemy przejmować wyborców odchodzących od partii rządzącej oraz wyborców niezdecydowanych. Posłowie, którzy do nas dołączają, są sprawdzeni w swoich okręgach wyborczych w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i małopolskim. Chcemy wystawić jak najsilniejsze listy, a dziś wspólnie pracować w Parlamencie RP. Mamy determinacje, aby wspólnie działać na rzecz przedsiębiorców, bo przedsiębiorczość i praca muszą się opłacać. W działaniach mocno łączy nas projekt dobrowolnego ZUS – mówił Władysław Kosiniak Kamysz.  

– Chciałabym podziękować Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za to ze dziś wraz z Iwoną Michałek i Stanisławem Bukowcem możemy dołączyć do Klubu Koalicji Polskiej. Nie jest tajemnicą, że od pewnego czasu współpracujemy. Ponad rok temu podpisaliśmy deklaracje, która mówiła, że będziemy wspólnie zabiegać o polepszenie sytuacji finansowej i prawnej samorządów. Współpracujemy również w kwestiach dotyczących małych i średnich przedsiębiorców, którzy dziś borykają się z ogromnymi problemami pogłębionymi przez inflację – zaznaczała Magdalena Sroka z Porozumienia.  

fot. Materiały Prasowe

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka