środa, 7 kwietnia 2021 07:07

Kochał Tarnów za piękną duszę i niepowtarzalny klimat. Dziś wspomnienie Jana Matrasa

Autor Aleksandra Tokarz
Kochał Tarnów za piękną duszę i niepowtarzalny klimat. Dziś wspomnienie Jana Matrasa

Rok temu, w wieku 84 lat zmarł znany tarnowski malarz Jan Matras. W związku ze stanem epidemii, jego pogrzeb odbył się w czasie najwyższego reżimu sanitarnego w gronie najbliższej rodziny. Nabożeństwo w I rocznicę śmierci odbędzie się w Kościele Księży Filipinów w Tarnowie, w środę o godzinie 18.30.

Jan Matras urodził się 12 lipca 1935 roku. Uprawiał malarstwo olejne, pastele oraz ulubioną akwarelę. Zajmował się również sztuką użytkową. Malowanie sprawiało mu przyjemność, robił to z pasją i zaangażowaniem – wykonał ponad 5000 prac. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych i 18 zbiorowych. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Watykanu (Dom Pielgrzyma). Kochał Tarnów – miasto, które jak twierdził, ma piękną duszę i niepowtarzalny klimat.

W 2013 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie prezentowało jego jubileuszową wystawę zatytułowaną „Jan Matras. 55-lecie twórczości artystycznej”. W czasie wernisażu artysta otrzymał od prezydenta Tarnowa „Dukat Tarnowski”, przyznawany za szczególne zasługi dla miasta.

Był wykonawcą licznych niepowtarzalnych i monumentalnych dekoracji i aranżacji, m.in. dekoracji z okazji wizyty Papieża Jan Pawła II w Tarnowie.

Zakliczyn. Radni przyjęli rezolucję. Wyrażają oburzenie ws. ataków na Jana Pawła II
Rezolucja w sprawie ochrony dobrego imienia Jana Pawła II została przyjęta jednogłośnie. Radni sprzeciwiają się w niej między innymi atakom na Ojca Świętego, a także wyrażają oburzenie z aktów profanacji miejsc z nim związanych.

fot. archiwum rodzinne

Tarnów - najnowsze informacje