wtorek, 2 kwietnia 2019 08:06

Nowy właściciel kolejek na Kasprowy Wierch i Gubałówkę

Autor Mirosław Haładyj
Nowy właściciel kolejek na Kasprowy Wierch i Gubałówkę

Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem funduszu FIZAN (który jest częścią portfela inwestycyjnego PFR-u) nabył 99.77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych.

Kwota transakcji za którą nabyto całość udziałów dotychczasowego właściciela – spółki Altura z siedzibą w Luksemburgu, wyniosła 176,7 mln zł. Choć do sprzedaży doszło 9 października 2018 r., kwota finansowej operacji do tej pory nie była ujawniana. Należy przypomnieć, że na przeprowadzenie transakcji potrzebna była zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Informację o kwocie dokonanej transakcji podał 1 kwietnia zarząd spółki PKL, który jest właścicielem kolejki linowej m.in. na Kasprowy Wierch, czy Gubałówkę. Jak napisano w komunikacie: „Zarząd PKL jest przekonany, że nowy właściciel Spółki istotnie przyczyni się do jej dynamicznego rozwoju, w szczególności poprzez realizację inwestycji wzmacniających infrastrukturę PKL oraz atrakcyjność turystyczną Tatr i Beskidów, z korzyścią dla lokalnej społeczności oraz przy zachowaniu naturalnych walorów turystycznych regionu.” Mniejszościowymi udziałowcami PLK są podhalańskie samorządy, w tym Zakopane.

Podhale - najnowsze informacje