niedziela, 18 czerwca 2023 15:43, aktualizacja 2 lata temu

Kraków. Kolejny sukces najmłodszego profesora w Polsce

Autor Mirosław Haładyj
Kraków. Kolejny sukces najmłodszego profesora w Polsce

Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM - pierwszy polski naukowiec, któremu przyznano tytuł profesora belwederskiego przed ukończeniem 30. roku życia - został zwycięzcą jubileuszowej edycji konkursu Supertalenty w Medycynie 2023. Ideą plebiscytu jest docenianie liderów młodego pokolenia medyków, którzy dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu i pasji zmieniają na lepsze polską medycynę.

Jak poinformował "Puls Medycyny", organizator konkursu, w Supertalentach w Medycynie rywalizowali naukowcy przed 40. rokiem życia z ośrodków akademickich w całej Polsce. Jury, w skład którego weszli wybitni specjaliści z równych dziedzin medycyny, oceniało kandydatów w 3 kategoriach: osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej oraz perspektywy dalszego rozwoju i szanse na wpływy w polskiej medycynie i ochronie zdrowia w najbliższych latach.

- To już dziesiąta odsłona "Supertalentów w Medycynie". Cieszy nas popularność plebiscytu, o czym świadczy rosnąca liczba zgłoszeń lekarzy z różnych dziedzin medycyny. Możemy też obserwować sukcesy coraz większej liczby pań, które dołączają do grona wyróżnionych. Myślę, że po dziesięciu latach stworzył się niesformalizowany klub osób, które wspólnie działają na rzecz propagowania osiągnięć nauki - mówi Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna „Pulsu Medycyny”.

Tegorocznym zwycięzcą został prof. Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM. Gdy prześledzimy jego karierę naukową, to od samego początku wzbudza ona podziw. W 2017 roku zakończył przewód doktorski, będąc studentem VI roku kierunku lekarskiego. Był to wówczas pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy student przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Niemal 3 lata temu został najmłodszym posiadaczem stopnia doktora habilitowanego. Rada Dyscypliny Nauki Medyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu ten tytuł na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem "Atrial septal pouch - occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure".

Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART będący obecnie jednym ze światowych liderów w swojej dziedzinie nauki. Zajmuje się architekturą ludzkiego układu sercowo naczyniowego na każdym z jego poziomów - od molekularnego, przez mikroskopowy i makroskopowy na badaniach obrazowych kończąc. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się ponad 100 publikacji w wiodących czasopismach naukowych. W 2019 roku amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło go na liście "30 under 30" w prestiżowym gronie osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Prof. Mateusz Hołda jest m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki, kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla. Członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology, American Association of Anatomists i American Association of Clinical Anatomists.

Inf. i foto: UJ

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka