piątek, 17 lipca 2020 10:07

Komisja PE przyjęła raport krytykujący stan praworządności w Polsce

Autor Katarzyna Domagała
Komisja PE przyjęła raport krytykujący stan praworządności w Polsce

Komisja wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego przyjęła krytyczny raport na temat praworządności w Polsce. RMF24 informuje, że raport hiszpańskiego eurodeputowanego Socjalistów i Demokratów (S&D) Juana Fernando Lopeza Aguilara poparła większość głosujących.

Sprawozdanie zostało przyjęte 52 głosami. Przeciwko było 15 głosujących.

Wśród polskich europosłów rezolucję poparli: Magdalena Adamowicz (PO), Bartosz Arłukowicz (PO), Andrzej Halicki (PO) oraz Sylwia Spurek (Socjaliści i Demokraci). Przeciwko byli: Joachim Brudziński (PiS), Patryk Jaki (PiS) i Jadwiga Wiśniewska (PiS).

Raport Juana Fernando Lopeza Aguilara krytycznie odnosi się do stanu praworządności w kraju. Projekt wskazuje na ciągłe pogarszania się stanu demokracji, rządów prawa i praw podstawowych w Polsce. W tekście skupiono się głównie na funkcjonowaniu systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw sędziów oraz ochronie praw podstawowych w Polsce.

W raporcie pojawia się wezwanie do powiązania wydatkowania unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności.

Lopez Aguilar twierdzi, że nie będzie zgody Parlamentu Europejskiego na nowy unijny budżet bez ustanowienia takiego mechanizmu. To istotny sygnał przed szczytem budżetowym UE. W związku z zapowiedzią użycia przez Węgry weta, gdyby takie powiązanie się pojawiło oraz z naciskami krajów południa na szybkie przyjęcie budżetu w związku z pandemią, pojawiła się tendencja, by osłabić lub odłożyć decyzję o tym mechanizmie.

Raport być głosowany jeszcze we wrześniu na sesji plenarnej. Będzie to stanowisko całego Parlamentu Europejskiego.

Źródło: RMF24/PAP

Polska

Polska - najnowsze informacje