wtorek, 23 stycznia 2024 10:22

Koniec z fajerwerkami w sylwestra? "Jestem pewna, że możemy świętować bez petard"

Autor Patryk Trzaska
Koniec z fajerwerkami w sylwestra? "Jestem pewna, że możemy świętować bez petard"

Koniec z fajerwerkami w sylwestra? Dla wielu może brzmieć nierealnie, jednak już niedługo przepisy zakładające takie rozwiązanie mogą stać się rzeczywistością. Zwolennikami takich rozwiązań są krakowscy politycy, posłanka Daria Gosek-Popiołek i miejski radny Łukasz Gibała, którzy o poparcie dla swojego projektu będą zabiegać w Sejmie.

Co roku w grudniu wraca dyskusja na temat wprowadzenia zakazu sprzedaży fajerwerków. Organizacje pro zwierzęce mówią wprost, że wyroby pirotechniczne są odpowiedzialne za strach, problemy fizyczne, a nawet śmierć wielu czworonogów (i nie tylko) podczas sylwestrowej nocy. – Żadna rozrywka nie jest w stanie usprawiedliwić takiego nieszczęścia bezbronnych zwierząt, którego przy odrobinie dobrej woli można uniknąć – mówi Agnieszka Wypych, Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.

Pomimo wielu inicjatyw, chcących zakazać używania fajerwerków podczas sylwestrowej nocy, nie udało się jednak doprowadzić do zmiany regulacji prawnych. Teraz może się to zmienić.

Można świętować bez użycia petard

Dzisiaj (23 stycznia) o godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt w sprawie zakazu sprzedaży fajerwerków. Wedle zapowiedzi, w trakcie posiedzenia, posłanka Daria Gosek-Popiołek zaprezentuje propozycję rozwiązań legislacyjnych, dotyczących zakazu używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F-2 i F-3. – Najwyższy czas, żeby Sejm zajął się sprawą fajerwerków, których użycie jest tragiczne w skutkach nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Sylwester, czy inne wydarzenia, na których używane są sztuczne ognie i petardy, to koszmar dla psów, kotów, ptaków i wielu innych zwierząt. To nie tylko lęk, ale też ucieczki i zaginięcia, a w wielu przypadkach nawet śmierć. Brakuje oficjalnych statystyk, ale szacuje się, że w czasie sylwestra ginie nawet 50 tys. zwierząt (dane podawane przez Stowarzyszenie "Empatia" na podstawie włoskich statystyk). Co roku w okresie sylwestrowym słyszymy o konieczności podjęcia odpowiednich regulacji prawnych. Po zmianie władzy, pojawiła się szansa na to, żeby rzeczywiście wprowadzić je w życie. To posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt jest pierwszym krokiem w stronę tych zmian. Jestem pewna, że możemy świętować również bez użycia fajerwerków czy petard – mówi polityczka partii Razem.

Warto podkreślić, że prezentowany projekt został przygotowany przez posłankę we współpracy ze stowarzyszeniem “Kraków dla Mieszkańców” i jego liderem Łukaszem Gibałą. – Jako Kraków dla Mieszkańców od dawna zabiegamy o to, żeby w naszym mieście nie można było używać tak bardzo szkodliwych dla zwierząt fajerwerków. Z inicjatywy naszego klubu radnych w kwietniu 2022 r. Rada Miasta Krakowa podjęła w tej sprawie rezolucję, skierowaną do ówczesnego rządu. Bardzo się cieszę z inicjatywy posłanki Darii Gosek-Popiołek i mam nadzieję, że nowa większość parlamentarna szybko i z dobrym skutkiem zajmie się tym projektem ustawy. W Krakowie będziemy mocno tej sprawie kibicować – zapowiada krakowski radny.

Foto: Daria Gosek-Popiołek/Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka