sobota, 7 października 2023 14:19

Konwencja Trzeciej Drogi w Krakowie. "Dzisiaj w rodzinach często nie można usiąść do świątecznego stołu, bez patrzenia na siebie wilkiem"

Autor Patryk Trzaska
Konwencja Trzeciej Drogi w Krakowie. "Dzisiaj w rodzinach często nie można usiąść do świątecznego stołu, bez patrzenia na siebie wilkiem"

Rodzinny PIT, reforma służby zdrowia czy walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Trzecia Droga w krakowskiej Hali 100-lecia KS Cracovii - Centrum Sportu Niepełnosprawnych zorganizowała konwencję programową. - Widzicie, że wiatr od kilku tygodni wieje w nasze żagle, że wszystkie te smęcące jękoły, które maszerowały za naszym pochodem Trzecią Drogą, powoli zaczynają przeglądać na oczy i mówić, ojej, to rzeczywiście działa - mówił lider Polski 2050, Szymon Hołownia.

Na osiem dni przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, Trzecia Droga zorganizowała w Krakowie konwencję programową. W krakowskiej Hali 100-lecia KS Cracovii - Centrum Sportu Niepełnosprawnych pojawili się najważniejsi politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 z Władysławem Kosiniakiem Kamyszem oraz Szymonem Hołownią na czele.

Lider Ludowców w swoim wystąpieniu mówił o ogromnej polaryzacji polskiego społeczeństwa, jednocześnie obiecując, że nowoutworzony rząd będzie łączył, a nie dzielił. - Dzisiaj w rodzinach często nie można usiąść do świątecznego stołu, bez patrzenia na siebie wilkiem, nie możemy normalnie pogadać, podyskutować o sprawach , które są ważne? Na to pytanie przez pewną historię, przez pewien eksperyment odpowiedział mi jeden z mieszkańców Biłgoraja, kiedy tam byłem już kilka dobrych tygodni temu. Włożysz sto czerwonych mrówek do słoika, włożysz sto czarnych mrówek do słoika, odłożysz ten słoik na stół i nic się w tym słoiku nie wydarzy. Weźmiesz ten słoik i potrząśniesz nim. Czerwone zaczną zabijać czarne, czarne zabijać czerwone. Dla czerwonych to czarni są największym wrogiem i odwrotnie. Musimy przegonić tych, którzy od ośmiu lat potrząsają tym słoikiem i doprowadzają do takiej kłótni, takiej nienawiści, że ludzie w rodzinach przestali ze sobą rozmawiać - podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL obiecywał m.in. rodzinny PIT, który ma zmniejszyć podatki dla rodzin wielodzietnych i być programem prodemograficznym oraz reformę systemu służby zdrowia w Polsce. Na koniec, lider ludowców odniósł się do wypowiedzi prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, który wytknął mu wiek. - Będąc z Krakowa, chcę mu (Jarosławowi Kaczyńskiemu - red.) zacytować i zadedykować fraszkę Jana Sztaudyngera: Jedni są wiecznie młodzi, drudzy są wiecznie starzy. To kwestia charakteru, a nie kalendarzy - cytował Kosiniak-Kamysz.

Szymon Hołownia wyliczał "grzechy" ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wskazywał na podstawę programową, obowiązującą w polskich szkołach, gdzie od ucznia podstawówki oczekuje się rzeczy, które kompletnie nie są potrzebne w dorosłym życiu. Jednocześnie lider Polski 2050, zapowiadał, że już w pierwszym kwartale po wyborach, nowy rząd będzie współpracował, aby stworzyć lepsze miejsce dla wszystkich. - Widzicie, że wiatr od kilku tygodni wieje w nasze żagle, że wszystkie te smęcące jękoły, które maszerowały za naszym pochodem Trzecią Drogą, powoli zaczynają przeglądać na oczy i mówić, ojej, to rzeczywiście działa - zaznaczał Szymon Hołownia, zwracających się do tych, którzy krytykowali powstanie Trzeciej Drogi.

Hołownia skomentował również swój występ w debacie, która odbędzie się w poniedziałek w Telewizji Publicznej. - Wiecie, że w poniedziałek idę na tę, pożal się Boże, debatę do TVP. To dopiero debata, w której wszyscy mogą łącznie mówić po siedem minut każdy i nie może być interakcji między debatującymi. To sprawdzian, to "odpytywanka", ale trzeba tam być. Z szacunku dla Polek i Polaków - mówił lider Polski2050.

Podczas konwencji głos zabrali również kandydaci do sejmu z Małopolski, w tym Rafał Komarewicz (1 w okręgu 13 do sejmu) czy Ireneusz Raś (2 w okręgu 13 do sejmu). Panowie wiele mówili o rozwoju stolicy Małopolski i nie tylko. Wśród zapowiedzi, pojawił się m.in. plan utworzenia w Krakowie metra.

Przypomnijmy, wybory parlamentarne w Polsce, odbędą się 15 października.

fot. Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka