poniedziałek, 1 czerwca 2020 10:26

Koronawirus: Jakie zmiany od 1 czerwca?

Autor Mirosław Haładyj
Koronawirus: Jakie zmiany od 1 czerwca?

Od poniedziałku zmiany w szkołach podstawowych i średnich, połączeniach lotniczych oraz komunikacji zbiorowej.

Szkoły

Zgodnie z decyzją rządu, od 1 czerwca w szkołach podstawowych i średnich organizowane będą stacjonarne konsultacje dla wszystkich uczniów. Szkoły mają obowiązek zorganizować spotkania z nauczycielami, jednak uczniowie nie mają obowiązku w nich uczestniczyć. W grupie na konsultacji może być maksymalnie 12 uczniów (w uzasadnionych przypadkach nie więcej niż dwoje więcej). W wytycznych podkreślono, że w szkole może przebywać tylko uczeń zdrowy. Z konsultacji nie może korzystać uczeń, jeśli u niego w domu przebywa osoba w kwarantannie lub izolacji.

Od 1 czerwca zostanie również częściowo odmrożona nauka w szkołach średnich w zakresie zdobywania praktycznych umiejętności zawodowych.Zajęcia praktyczne mogą być realizowane dla uczniów klas programowo najwyższych branżowych szkół I stopnia. Uczniowie III klas technikum mogą realizować zajęcia praktyczne wyłącznie z zakresu nauki jazdy pojazdem silnikowym. Ponadto wszyscy uczniowie technikum mają od dziś możliwość realizacji praktyk zawodowych u pracodawcy lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Jak poinformowało dzisiaj Ministerstwo Edukacji Narodowej, uczniowie do końca roku szkolnego będą pobierać naukę w trybie online.

Czytaj więcej:

Uczniowie już nie wrócą do szkół? Jest komentarz ministra edukacji narodowej
Podczas dzisiejszej konferencji minister Dariusz Piontkowski poinformował, że nauka w trybie online została przedłużona do końca roku szkolnego. Rząd podjął decyzję, że w bieżącym roku szkolnym uczniowie już nie wrócą do szkół. Minister wyraził nadzieję, że będzie to możliwe we wrześniu. [/informa…

Loty krajowe

Od 1 czerwca ruszają też pasażerskie połączenia lotnicze na terenie kraju. Samoloty PLL LOT na razie będą latać do 8 miast Warszawa, Kraków, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Wrocław, Gdańsk i Zielona Góra.Wchodząc na lotnisko, należy mieć zasłonięte usta i nos. Zgodnie z opracowanymi wytycznymi, przy wejściu do terminali, są prowadzone pomiary temperatury pasażerów. Na lotniskach obowiązuje zasada zachowania 1,5 m odstępu między ludźmi. W celu ograniczenia kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk, zostały zainstalowane ekrany ochronne. Przed odlotem samolotu należy obowiązkowo wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia. Lotniska mają obowiązek zapewnić pasażerom i pracownikom dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych automatów z maseczkami ochronnymi. Na pokładach samolotów personel ma nosić maseczki oraz rękawiczki. Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy również pasażerów. Dodatkowo są oni zobowiązani do zmiany maseczki co cztery godziny. W samolotach ograniczono serwis pokładowy. Napoje i przekąski mogą być serwowane jedynie w indywidualnych opakowaniach.

Komunikacja zbiorowa

Od 1 czerwca w środkach komunikacji zbiorowej wszystkie miejsca siedzące mogą być zajęte. PKP Intercity wprowadza także obowiązek posiadania rezerwacji miejsc siedzących.

Czytaj więcej:

Zmieniają się limity w komunikacji miejskiej. Wiemy, ile osób będzie mogło podróżować
W ramach IV etapu “odmrażania” gospodarki i życia społecznego rząd poluzował limity pasażerów w transporcie zbiorowym. Zmieniają się zasady korzystania z transportu zbiorowego. Do tej pory do pojazdów takich jak tramwaj, autobus, trolejbus czy metro mogło wejść tyle osób, ile wynosi połowa liczby …
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: polsatnews.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje