wtorek, 9 lutego 2021 15:23

Kraków. Archiwum w ogniu. Tysiące akt bezpowrotnie zniszczone. Czy konieczna będzie rozbiórka budynku?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Archiwum w ogniu. Tysiące akt bezpowrotnie zniszczone. Czy konieczna będzie rozbiórka budynku?

Hektolitry wody i działania rozbiórkowe prowadzone przez straż pożarną nie doprowadziły do ugaszenia pożaru Archiwum Miasta Krakowa. Zobacz relację z trwającej od soboty akcji ratunkowej.

- Cały czas walczymy z pożarem – mówi w rozmowie z Głos 24 Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Bartłomiej Rosiek. - Zwiększyliśmy ilość otworów rewizyjno-gaśniczych ciężkim sprzętem burzącym. Na miejscy działa obecnie około 90 strażaków – 36 zastępów. Jeśli uda nam się wykonać te otwory w drugim budynku i uda nam się dodatkowo wprowadzić prądy wody, skuteczność gaśnicza będzie dużo większa - dodaje.

W ścianach jednego z dwóch płonących budynków Archiwum Miasta Krakowa przy ul. Na Załęczu woda podawana jest już przez sześć otworów, z których w niebo biją kłęby dymu i pary wodnej. Z każdego działka na minutę podawane jest 7 tysięcy litrów wody. Wokół budynku powstało parujące rozlewisko, z którego przez wybitą w ogrodzeniu dziurę woda spływa do pobliskiego rowu i potem do Wisły.

- Otwory powstają w uzgodnieniu z Nadzorem Budowlanym - zapewnia Bartłomiej Rosiek.  - Dopiero po uzyskaniu zgody wykonywane są przez ciężki sprzęt burzący i tam wprowadzane są dodatkowe prądy wody. Pożarem cały czas objęta jest część budynku miedzy parterem a piętrem. Środki gaśnicze podawane są na parter i piętro zarówno jednego jak i drugiego budynku - informuje oficer prasowy KMP Kraków.

Na miejscu cały czas pracuje sztab akcji. Obecny jest Małopolski Komendant Wojewódzki, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa i Nadzór Budowlany.

- Przewidujemy, że akcja potrwa jeszcze co najmniej kilkanaście godzin. Jeżeli uda nam się ugasić pożar, późniejszy etap to usunięcie spalonego materiału i dokumentów, ale to odbędzie się  już pod nadzorem Policji i Prokuratury - mówi Rosiek.

Nieoficjalnie na miejscu usłyszeliśmy, że mówi się już o konieczności wyburzenia budynków. Jednak ze względu na ich bezcenną zawartość, na razie jeszcze nie podjęto takiej decyzji.

Jak wygląda akcja strażaków? Na filmie widać zniszczenia budynków powstałe w trakcie akcji i pożar widziany z drona.

Jak poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w archiwum przechowywana była m.in. dokumentacja akt osobowych i książki meldunkowe sprzed kilku–kilkunastu lat, dokumentacja Prezydium oraz Miejskiej Rady Narodowej Miasta Krakowa i Urzędu Miasta Krakowa od 1974 r. Część dokumentacji była zdigitalizowana, istnieje też duża szansa na jej odtworzenie dzięki wymianie korespondencji z instytucjami, np. ministerstwami czy sądami. -"Wciąż nie znamy przyczyny pożaru – w tej sprawie współpracujemy z Prokuraturą Rejonową Kraków-Nowa Huta, postępowanie prowadzi też policja" - napisał prezydent Majchrowski.

Od soboty strażacy walczą z ogniem w archiwum UMK. Akcja przebiega w trudnych warunkach, najważniejsze jest zdrowie...

Opublikowany przez Jacek Majchrowski Poniedziałek, 8 lutego 2021

foto: Mateusz Łysik

zobacz też:

Kraków: Pożar Archiwum Miejskiego. Jest tam 20 tysięcy metrów bieżących dokumentów [WIDEO]
W sobotę wieczorem o godzinie 20:22 wybuchł pożar hali magazynowej Archiwum Urzędu Miasta Krakowa w krakowskim Łęgu. W archiwum znajduje się 20 tysięcy metrów bieżących dokumentów. Ciągle jeszcze trwa walka z pożarem Miejskiego Archiwum, które znajduje się ulicy Na Załęczu. Na miesiącu jest 12 jedn…
Kraków: Ciągle płonie Archiwum Miejskie. Jakie dokumenty mogły ulec spaleniu?
Kilkanaście kolejnych godzin może potrwać akcja gaszenia pożaru Archiwum Miejskiego w Krakowie. Nadal w akcji bierze udział kilkanaście zastępów. Jak już informowaliśmy dzisiaj rano, wczoraj po godzinie 20 doszło do wybuchu pożaru hali magazynowej Archiwum Urzędu Miasta Krakowa. Walka z ogniem trwa…
Pożar archiwum UMK. Strażacy będą burzyć ścianę
Pożar archiwum Urzędu Miasta Krakowa wciąż trwa. Akcja prowadzona jest już ponad 36 godzin. Na miejsce ściągany jest ciężki sprzęt, który ma wyburzyć część ściany budynku.
Kraków. Sztab Kryzysowy na miejscu pożaru archiwum UMK. Co ustalono?
Kolejny dzień trwa gaszenie pożaru Archiwum Miasta Krakowa. Na miejscu zwołano Sztab Kryzysowy. Co ustalono? - wyjaśnia Bartłomiej Rosiek, rzecznik prasowy KM PSP w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka