piątek, 10 marca 2023 08:41

Kraków: Bezpłatne warsztaty naukowe dla młodzieży

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Bezpłatne warsztaty naukowe dla młodzieży

Samodzielne obserwacje stanu zapalnego pod mikroskopem, izolacja enzymów czy eksperymentalna analiza termiczna – to wszystko i wiele więcej czeka na uczestników wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy. Warsztaty dają nastoletnim pasjonatom nauki szansę wkroczenia do pracowni topowych uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zapisy trwają, a pierwsze spotkania odbędą się już w marcu.

Fundacja Adamed po raz kolejny zaprasza młodzież zafascynowaną naukami ścisłymi i przyrodniczymi w wieku 14-19 lat do pogłębiania wiedzy w praktyce. Program wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy został opracowany we współpracy z naukowcami Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Fizyki i Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Nauk Biologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wszystkie warsztaty prowadzone są przez doświadczonych praktyków – pracowników naukowych uczelni. To świetna okazja dla nastolatków, aby spróbować swoich sił w samodzielnej pracy w laboratoriach.

W ciągu kilku lat w warsztatach ADAMED SmartUP Academy wzięło udział już prawie 2 tys. uczniów. Zajęcia pozwalają im posmakować pracy badawczej na uczelniach, na które być może będą już niebawem aplikować. Z naszych rozmów z absolwentami wynika, że młodzież szczególnie ceni sobie kontakt z praktykami i możliwość przeprowadzenia samodzielnych doświadczeń. Największą popularnością cieszą się zazwyczaj zajęcia poświęcone mikroskopii, ale zachęcamy wszystkich, aby poszerzali swoje zainteresowania. Liczymy na to, że każdy nastolatek opuści warsztaty zainspirowany i z głową pełną pomysłów – komentuje Martyna Strupczewska z Fundacji Adamed, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Kraków – Uniwersytet Jagielloński

  • 18 marca – Świat pod mikroskopem – od A do Z
  • 25 marca – Pod mikroskopem – jak przygotować preparat idealny?
  • 1 kwietnia – Zobaczyć i zrozumieć: krew pod mikroskopem
  • 22 kwietnia – Jak zobaczyć chorobę: stan zapalny pod mikroskopem

Zapisy na warsztaty trwają. Chętni mogą zgłosić się na kilka spotkań, jednak liczba miejsc na każde z nich jest ograniczona. Opis poszczególnych zajęć, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.adamedsmartup.pl/warsztaty Pierwsze warsztaty ruszają już 18 marca.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka