wtorek, 16 lutego 2021 09:48

Kraków. "Ból głowy, wymioty, temperatura, problemy ze snem" - nauczycielki z powikłaniami po szczepionce

Autor Marzena Gitler
Kraków. "Ból głowy, wymioty, temperatura, problemy ze snem" - nauczycielki z powikłaniami po szczepionce

O wystąpieniu powikłań poszczepiennych poinformowała dyrektor jednej z placówek oświatowych w Krakowie. Co się stało?

Informację o wystąpieniu powikłań opublikował na swojej stronie krakowski radny Łukasz Wantuch. "Ostrzeżenie przed możliwymi objawami ubocznymi szczepionek AstraZeneca. Dzwoniła do mnie dzisiaj Pani Dyrektor jednej z placówek oświatowych (nigdy nie podaję  żadnych danych osobowych jeżeli ktoś nie wyrazi wyraźniej zgody na upublicznienie). Opisała mi następującą sytuację: W sobotę cały personel jej placówki, 5 pań, był szczepiony Astra Zenecą. Panie są z różnych części Krakowa. Po upływie 12-18 h wystąpiły U WSZYSTKICH potężne objawy uboczne- ból głowy, wymioty, temperatura, problemy ze snem. Nie były w stanie dziś stawić się do pracy- wszystkie z nich. Dzisiaj już objawy ustąpiły u wszystkich pań, jutro będą wszystkie w pracy. W ulotce jest informacja, że tego typu objawy mogą wystąpić u 10% szczepionych, tutaj z nieznanych powodów wystąpiły u wszystkich. Jeżeli placówka jest mała, warto zabezpieczyć się przed tym i nie szczepić całego personelu w jednym dniu. Proszę o przesyłanie mi wszelkich informacji związanych z procesem szczepienia" - zaapelował radny.

Ostrzeżenie przed możliwymi objawami ubocznymi szczepionek Astra Zeneca Dzwoniła do mnie dzisiaj Pani Dyrektor jednej z...

Opublikowany przez Łukasza Wantucha Poniedziałek, 15 lutego 2021

Rzeczywiście – w ankiecie dotyczącej wystąpienia efektów ubocznych po szczepieniu preparatem przeprowadzonej wśród nauczycieli przez Łukasza Wantucha wielu z nich zgłaszało konkretne objawy.

"Gorączka doszła do 39 i było to bardzo uciążliwe. Natomiast nawet już po 24 godzinach objawy zaczęły ustępować, a po 48 zupełnie zniknęły. Wydaje mi się, że szczepionka jest mało przyjemna dla użytkowników, zwłaszcza tych, którzy już chorowali na covida, ale działa" – pisze jedna z nauczycielek.

"Miałam WSZYSTKIE skutki uboczne szczepionki! Dreszcze, odczucie zimna, ból ręki, ból mięśni, ból stawów, ogólne osłabienie. Łącznie z temperatura 40'C!!!" – to kolejna relacja.

I jeszcze jedna: "Po podaniu szczepionki czułam się bardzo źle, temperatura powyżej 39 była przez długi czas nie do zbicia, a ból całego ciała, dreszcze i światłowstręt utrzymywał się przez kilka dni. Przebywam na zwolnieniu lekarskim, bo skutki utrzymują się bardzo długo i są uciążliwe. Nie wiem czy zdecyduje się na przyjęcie drugiej dawki tej niesprawdzonej szczepionki."

Zdarzają się też takie: "Umierałam....taki ból".

Podane przez Łukasza Wantucha informacje Informację potwierdził Mateusz Jurek, Dyrektor Przedszkola Publicznego Motylek. "W sobotę (13.02.21) 4 osoby (z  20 uprawnionych do szczepienia) z naszego przedszkola poddały się szczepieniu na Covid-19. Lekarze w Szpitalu Jana Pawła w Krakowie poinformowali o możliwości wystąpienia (raczej na pewno) objawów grypopodobnych. Zaraz po szczepieniu wszystkie Panie czuły się dobrze, aż do wieczora. W nocy pojawiły się dreszcze, bóle mięśni, głowy i stan podgorączkowy. Cały kolejny dzień czuły się jak przy grypie, nadal stan podgorączkowy. Wieczorem 2 z Pań czuły się już całkiem dobrze, a 2 pozostałe następnego dnia rano. W ich ocenie, stan ten był znośny, choć nieprzyjemny" - napisał w mailu do redakcji Głos24.

To nie pierwszy przypadek wystąpienia niepożądanych objawów po przyjęciu szczepionki AstraZeneca. O 150 przypadkach wśród personelu medycznego poinformowała Francuska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM). Z tego powodu kilka szpitali wstrzymało szczepienia tym preparatem.

Francja. Powikłania po szczepionce, którą w Polsce dostaną nauczyciele
150 osób ma powikłania po podaniu szczepionki Astra Zeneca. To francuscy medycy.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli rozpoczęły się w piątek 12 lutego. W pierwszej kolejności szczepieni są pracujący stacjonarnie pracownicy żłobków, nauczyciele przedszkoli, klas I-III szkół podstawowych oraz szkół specjalnych.
Rząd chce, by do końca lutego większość tej grupy zawodowej była już po pierwszej dawce. Od poniedziałku, 15 lutego na szczepienia mogą zapisywać się także pozostali nauczyciele (klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych oraz wyższych).
Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk w czwartek, 11 lutego na konferencji prasowej poinformował, że na kolejne trzy dni szpitale węzłowe i punkty szczepień, w których będą szczepieni nauczyciele, zamówiły z Agencji Rezerw Materiałowych ponad 60 tys. dawek szczepionki AstraZeneca.

Szczepionka AstraZeneca to trzecia szczepionka dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Polska zamówiła  w sumie 16 mln dawek tego preparatu. Mają nią być zaszczepieni osoby, które zgłosiły się na szczepienia, w wieku od 18 do 60 lat. Rozważana jest jednak opcja, aby podać też osobom starszym. - WHO wydało rekomendacje o tym, żeby szczepić również osoby powyżej 65. roku życia. Pojawiają się kolejne wyniki badań nad tą szczepionką prowadzonych m.in. w Stanach Zjednoczonych – mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.


Łukasz Wantuch, który wywołał temat efektów ubocznych po szczepionce AstraZenaca u krakowskich nauczycieli, odniósł się do licznych komentarzy, które pojawiły się po naszej publikacji. Zobacz:

Efekty uboczne po szczepionce AstraZeneca. Wantuch: “Dobrze jest przygotować nauczycieli na to, że jeśli przeszli COVID bezobjawowo, te objawy mogą być u nich silniejsze”
Wiadomości Kraków. Radny Łukasz Wantuch przeprowadził ankietę na temat wystąpienia efektów ubocznych po szczepieniu szczepionką AstraZeneca. Do jakich doszedł wniosków?
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje