wtorek, 16 lutego 2021 13:45

Efekty uboczne po szczepionce AstraZeneca. Wantuch: "Dobrze jest przygotować nauczycieli na to, że jeśli przeszli COVID bezobjawowo, te objawy mogą być u nich silniejsze"

Autor Marzena Gitler
Efekty uboczne po szczepionce AstraZeneca. Wantuch: "Dobrze jest przygotować nauczycieli na to, że jeśli przeszli COVID bezobjawowo, te objawy mogą być u nich silniejsze"

"Ból głowy, wymioty, temperatura, problemy ze snem" - takie objawy wystąpiły u krakowskich nauczycieli, którzy przyjęli szczepionkę AstraZeneca. Czy to oznacza, że lepiej się nie szczepić? Pytamy o to radnego Łukasza Wantucha, który opublikował informację i zorganizował ankietę na temat odczynów poszczepiennych u pedagogów.

Artykuł, w którym opisaliśmy powikłania po przyjęciu szczepionki AstraZeneca na koronawirusa w krótkim czasie przeczytało kilkadziesiąt tysięcy osób. Post na naszej stronie na Facebooku ma ponad dwieście sześćdziesiąt udostępnień i prawie dwieście komentarzy. Niektórzy informują w nich o swoich objawach po przyjęciu szczepienia preparatem AstraZeneca. Niestety, wiele osób wyciągnęło wnioski, że w takim razie lepiej się nie szczepić.

O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy Łukasza Wantucha, który nagłośnił sprawę efektów ubocznych u krakowskich nauczycieli na swoim profilu na Facebooku. Napisał m.in. że zna co najmniej dwie szkoły, które z powodu odczynów poszczepiennych u zaszczepionych preparatem AstraZeneca musiały zawiesić działalność. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. “Ból głowy, wymioty, temperatura, problemy ze snem” - nauczycielki z powikłaniami po szczepionce
Kraków wiadomości. Krakowscy nauczyciele, którzy przyjęli szczepionkę Astry Zeneca i sygnalizują złe samopoczucie. Sprawę nagłośnił krakowski radny.

Krakowski radny przeprowadził też i opublikował mini ankietę o wystąpieniu efektów ubocznych po szczepieniu preparatem AstraZeneca. Zebrał już 117 odpowiedzi nauczycieli, którzy przyjęli tę szczepionkę. Zdecydowana większość informuje, że miała odczyn poszczepienny – złe samopoczucie, ból, gorączkę, problemy z zasypianiem. U większości objawy ustąpiły po 24 lub 48 godzinach, czasem utrzymywały się trzy doby.

Czy wystąpienie nieprzyjemnych objawów to powód, żeby nie przyjąć tej szczepionki? Czy radny spodziewał się, że publikacja informacji o odczynach poszczepiennych może zniechęcić do szczepień? Jaki jest cel ankiety, którą przeprowadził - o to pytamy Łukasza Wantucha.

- Otrzymałem informację od bardzo wielu nauczycieli, że po zaszczepieniu szczepionką AstraZeneca wystąpiły u nich niekorzystne objawy, jak ból głowy, temperatura – mówi Wantuch dla Głos24. – Jestem ogromnym zwolennikiem szczepień, ale uważam, że dobrze jest przygotować nauczycieli na to, że jeśli przeszli COVID bezobjawowo, te objawy mogą być u nich silniejsze - wyjaśnia radny.

- COVID jest śmiertelnym zagrożeniem dla nas wszystkich i bez względu na ból głowy czy temperaturę zachęcam wszystkich, żeby się zaszczepili - podkreśla samorządowiec z Krakowa. - Mimo wszystko uważam, że szczepienia są bardzo potrzebne i jestem ich zwolennikiem. Zachęcam wszystkich nauczycieli do zapisania się na szczepienia nawet szczepionką AstraZeneca.

zobacz też:

Francja. Powikłania po szczepionce, którą w Polsce dostaną nauczyciele
150 osób ma powikłania po podaniu szczepionki Astra Zeneca. To francuscy medycy.
Łukasz Wantuch: “Jeśli ktoś z mojej rodziny się nie zaszczepi, to nie będę utrzymywał z nim kontaktów”
“Kiedy zawodzi perswazja, to państwo dysponuje środkami przymusu i siły. Nie chcesz się zaszczepić, to musisz ponieść tego konsekwencje” napisał Łukasz Wantuch, radny Rady Miasta Krakowa. Jegoo zdaniem szczepienia powinny być obowiązkowe. Dlaczego?
Kraków. Blisko połowa nauczycieli nie wie o tym, że przeszła już COVID. Podsumowano badanie
Czy badania przesiewowe przeprowadzone na grupie pracowników oświaty mają sens? Jakie dadzą efekty? Na te pytanie postanowił odpowiedziać Łukasz Wantuch, radny z Krakowa. Na konferencji prasowej w krakowskim szpitalu Żeromskiego podsumowano też dotychczasową akcję szczepień w tej placówce.
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje