W sobotę, 27 listopada ruszył zapowiadany wcześniej remont torowiska do Borku Fałęckiego. Od pętli Łagiewniki można tam dojechać tylko zastępczą komunikacją autobusową. Utrudnienia potrwają aż do marca.
Zapowiadanym przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa remont miał się rozpocząć już na początku listopada, ale został opóźniony, bo istniała obawa, że wpuszczenie na zwężoną jezdnię dodatkowych autobusów spowoduje komunikacyjny paraliż. Ostatecznie więc uzależniono go, od zakończenia prace na ul. Zakopiańskiej, realizowanych przez Trasę Łagiewnicką. Aby usprawnić komunikację na remontowanym odcinku - od pętli Łagiewniki do Borku Fałęckiego, wytyczono buspasy. W związku z remontem wprowadzono też duże zmiany w organizacji ruchu drogowego, a także w kursowaniu autobusów i tramwajów.
Skrócone linie tramwajowe
W związku z remontem, wszystkie linie tramwajowe - nr 8, 19 i 22, które dojeżdżały do Borku Fałęckiego, zakończą swoją trasę na pętli Łagiewniki.
Zmiany w komunikacji autobusowej
W zamian za tramwaje, MPK uruchomiło autobusową komunikację zastępczą - nr 708 (Łagiewniki - Borek Fałęcki), która będzie kursować co 5 minut w dni powszednie do ok. godz. 20.00, co 7,5 minuty w dni powszednie w godzinach wieczornych i w dni wolne (w niedziele i święta od ok. godz. 8.00) oraz co 10 minut w niedziele i święta do ok. godz. 8.00.
Linia będzie zatrzymywać się na przystankach:
- „Łagiewniki” – końcowo-początkowy na pętli
- „Łagiewniki” – przelotowy: w kierunku Borku Fałęckiego na ul. Zakopiańskiej, w kierunku pętli „Łagiewniki” na ul. Brożka
- „Łagiewniki ZUS” – w rejonie istniejących przystanków tramwajowych
- „Solvay” – w kierunku Borku Fałęckiego na istniejącym peronie tramwajowym, w kierunku pętli „Łagiewniki” na wysokości kina Cinema City
- „Borek Fałęcki” – końcowo-początkowy na pętli oraz przelotowy na ul. Zakopiańskiej (tylko w kierunku pętli „Łagiewniki”).
Dla podróżujących w kierunku Podgórza ul. Tischnera uruchomiono zastępczą linię nr nr 735 „Podgórze SKA” - „Golkowice Pętla”, która zastąpi zawieszona na czas remontu linię 135. Pojedzie ona trasą: „Podgórze SKA” – al. Powstańców Śląskich, ul. Tischnera, ul. Fredry, ul. Połomskiego, ul. Turowicza, ul. Witosa, ul. Halszki, ul. Stojałowskiego, ul. Myślenicka, ul. Merkuriusza Polskiego, ul. Chałubińskiego, ul. Szybisko (powrót: ul. Myślenicka), ul. Myślenicka, ul. Krzyżańskiego, ul. Matematyków Krakowskich – „Golkowice Pętla”. Linia będzie kursować z częstotliwością jak linia nr 135.
Na zmienionych trasach zachowują ważność bilety okresowe wykupione na linie nr 8, 19 i 22 - na całej trasie linii nr 708. Bilety okresowe wykupione na linię nr 135 zachowują ważność na jej stałej trasie oraz na całej trasie linii nr 735.
Zmiany dla kierowców
Na ulicy Zakopiańskiej wyznaczono buspasy – po jednym w każdym kierunku. Nie ma zmian na skrzyżowaniu z ul. Kościuszkowców, ale w marcu 2022 r. zmiany mogą pojawić się na skrzyżowaniu z ul. Zbrojarzy. Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformuje o tym w osobnym komunikacie.
Zakres prac do wykonania jest spory. Roboty, jakie zaplanowano na ul. Zakopiańskiej, to m.in. wymiana torowiska na odcinkach od węzła Łagiewniki do Trasy Łagiewnickiej oraz od Trasy Łagiewnickiej do centrum Solvay – w sumie ok. 2,5 km pojedynczego toru. Dodatkowo na samej pętli Borek Fałęcki zostanie przeprowadzona wymiana sześciu zwrotnic, sieci trakcyjnej, sterowania i ogrzewania zwrotnic, a także napawanie.
Wszystkie dojazdy do posesji przechodzące przez torowisko zostaną wykonane od nowa (prefabrykowane płyty torowe). Na czas prowadzenia prac zostanie zapewniony dojazd do posesji.
Remont potrwa do końca marca 2022 r., a jego koszt to ok. 14 mln zł.
fot. screen krakow.pl