środa, 23 września 2020 12:35

Kraków. Duże ognisko w kolejnym krakowskim szpitalu. Gdzie jeszcze?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Duże ognisko w kolejnym krakowskim szpitalu. Gdzie jeszcze?

42 przypadki w Krakowie, kolejne zakażenia w ogniskach i dużo przypadków rozproszonych – tak można podsumować dzisiejszy raport o sytuacji epidemicznej w stolicy Małopolski.

Nowe przypadki potwierdzono w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. Tam pierwsze zakażenie koronawirusem ujawniono 19 września. Szpital zamknął wtedy do odwołania Oddziału Kardiochirurgii i wydał komunikat, w którym poinformował, że natychmiast po wykryciu zakażenia zostały zastosowane środki zaradcze i wdrożone zostały odpowiednie procedury sanitarno-epidemiologiczne.

Pozytywny wynik stwierdzono u kilkunastu osób. To zarówno pacjenci jak i osoby z personelu. Z tego ogniska wczoraj poinformowano o 4 kolejnych zakażonych osobach, a dziś przybyły 3 następne przypadki. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy szpitala mgr Edyta Gajewska sytuacja ciągle się zmiania. - Niektórzy pacjenci zdrowieją, inni, po zaopiekowaniu, są odsyłani do innych jednostek, niektórzy wracają z kwarantanny.

Wszyscy chorzy czują się dobrze, są bezobjawowi albo skąpoobjawowi. Zakażeni pracownicy zostali natychmiast odsunięci od pracy, a pacjenci są objęci troskliwą opieką. Przyjęcie pacjentów na innych oddziałach  i w poradniach przebiega planowo.

Kolejny przypadek koronawirusa potwierdzono też w już istniejącym ognisku na Oddziale Toksykologii Szpitala im. Rydygiera. Pierwszy przypadek odnotowano tam we wtorek, 15 września. Dotyczył on mieszkańca powiatu krakowskiego. 16 września potwierdzono 4 kolejne przypadki. Jak widać ognisko to ciągle nie wygasło.

Kraków. Nowe zakażenia w kolejnym szpitalu. Wiemy gdzie jeszcze
Kraków znów znalazł się na czele listy nowych przypadków koronawirusa w Małopolsce. Ze 111 dzisiejszych zakażeń, podsumowanych przez wojewódzki sanepid, 26 to mieszkańcy stolicy województwa. Gdzie się zakazili?

Zakażenie odnotowano też w ognisku powstałym w Filharmonii Krakowskiej, które powstało 12 września. Wczoraj i dziś odnotowano tam po jednym nowym przypadku.

Kraków: Koronawirus w Filharmonii – zakaz prób i występów. Zakażeni chórzyści
O dwóch przypadkach zakażenia koronawirusem informuje Dyrekcja Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Oba przypadki zachorowania na Covid-19 potwierdzono w zespole chóru. Jak informuje dyrekcja Filharmonii, osoby, u których stwierdzone zostało zakażenie SARS-CoV-2 oraz które miały z nimi bez…

Nowe ognisko powstało też w przychodni prywatnej – dziś potwierdzono w niej 1 zakażenie i jedno nowe zakażenie potwierdzono w ognisku rodzinnym.

Najbardziej niepokoi, że aż 34 z 42 dzisiejszych przypadków to tzw. przypadki rozproszone, czyli nie udało się ustalić ich źródła.

O sytuacji w rejonie mówi też wzrost zakażeń w powiecie krakowskim – wczoraj 10 i dziś 12 nowych , które często są powiązane z miastem oraz aż 7 nowych zakażonych wykrytych wczoraj w powiecie wielickim.

Powiat krakowski: Znów wzrosła liczba zakażonych. Co to za przypadki?
Od początku pandemii na terenie powiatu krakowskiego potwierdzono 532 przypadki koronawirusa. WSSE w Krakowie poinformowało dziś o kolejnych 12 potwierdzonych zakażeniach z tego rejonu. Skąd pochodzą? Krakowski sanepid poinformował dziś o 12 przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 z terenu powiatu…

Warto dodać, że dziś odnotowano też 4 zgony na COVID w Małopolsce w tym śmierć 75-letniej kobiety, mieszkanki Krakowa, która przebywała w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie i 34-latka z Nowego Sącza, który zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim.

Skawina: Koronawirus w szkole podstawowej. Zakażony pracownik obsługi placówki
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u pracownika obsługi Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie. Pozytywny wynik testu otrzymano 20 września w godzinach popołudniowych. Zajęcia nie zostały zawieszone i uczniowie uczą się stacjonarnie. Pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 otrzymał jeden …

W stolicy Małopolski jest obecnie 334 aktywne przypadki. Przypominamy, że to efekt zmian w testowaniu, a w zasadzie brak testowania osób, które nie mają objawów koronawirusa, a ci którzy je mają, muszą spełnić aż 4 kryteria:

  • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszność
  • utrata węchu lub smaku.

Z kolei za ozdrowieńców uznaje się osoby bezobjawowe po 10 dniach od stwierdzenia zakażenia, bez dodatkowych testów. Tak samo jest z osobami z objawami, ale ich czas kwarantanny jest nieco dłuższy.

Nic dziwnego, że liczba aktywnych przypadków spadła z 903 (tylke było 2 września) do poniżej 350 w ciagu zaledwie 3 tygodni. Jednak liczba dziennych zakażeń koronawirusem utrzymuje się niemal na tym samym poziomie i nie widać poprawy.

koronawirus najnowsze informacje

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka