piątek, 4 lutego 2022 13:47

[VIDEO] Kraków: Dziki zadomowiły się na Bagrach?

Autor Katarzyna Jamróz
[VIDEO] Kraków: Dziki zadomowiły się na Bagrach?

Obok foodtracków, nad zalewem Bagry pojawili się dzisiaj niecodzienni goście. Jak zachować się w momencie, gdy na naszej drodze stanie dzik?

Dzisiaj (4 lutego) około godziny 14:00, obok foodtracków nad zalewem Bagry nasz czytelnik dostrzegł wychodzącą z krzaków parę dzików. Zwierzęta przebiegły mężczyźnie drogę, ale nie były agresywne, w spokoju szukały pożywienia. Dziki odwiedziły boisko do koszykówki oraz okoliczny park, a po kilku minutach udały się z powrotem w zarośla. Nie jest to pierwszy przypadek, w którym grasują po Krakowie.

Grupę liczącą aż kilkanaście osobników, w tym lochę z warchlakami 6 czerwca 2021 roku, w godzinach wieczornych mogli spotkać mieszkańcy osiedla Podwawelskiego w Krakowie i kierowcy przejeżdżający ul. Monte Cassino.

Z kolei kilka miesięcy wcześniej, w nocy z 1 na 2 stycznia dziki zniszczyły wyremontowane boisko krakowskiego klubu. W trzech miejscach sforsowały ogrodzenie.

Co zrobić gdy widzimy dziki? Powinniśmy uciekać, a może wezwać Straż Miejską?

– Gdy je  zauważymy najlepiej spokojnie się oddalić

– informuje rzecznik Straży Miejskiej w Krakowie.

Spotkanie tych zwierząt w stolicy Małopolski nie jest czymś nowym, aczkolwiek może budzić niemałe zaskoczenie. Dziki, które szukają w mieście pożywienia najczęściej nie są agresywne. Każdy taki przypadek bezpośrednio można zgłaszać do straży miejskiej, pod numer alarmowy - 986.

Dziki zadomowiły się na bagrach? Video: Głos24.pl

Dzik eurazjatycki to gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rodziny świniowatych. Odgrywają istotną rolę w ekosystemach leśnych i polnych. W poszukiwaniu pokarmu zdzierają wierzchnie warstwy gleby, spulchniając ją i mieszając ze ściółką. Dziki to zwierzęta wszystkożerne. W Polskim prawie łowieckim nie są objęte ochroną sezonową.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje