niedziela, 6 czerwca 2021 06:03

Kilkanaście dzików na ruchliwej ulicy w centrum Krakowa. Mamy nagranie!

Autor Marzena Gitler
Kilkanaście dzików na ruchliwej ulicy w centrum Krakowa. Mamy nagranie!

Kilkanaście dzików, w tym locha z warchlakami i dwa dorosłe osobniki przebiegały w nocy przez ruchliwą ulicę w centrum Krakowa. Jak się zachować w takiej sytuacji? Czy wzywać Straż Miejską? - wyjaśnia rzecznik jednostki Marek Anioł.

Mieszkańcy osiedla Podwawelskiego w Krakowie i kierowcy przejeżdżający ul. Monte Cassino znów byli narażeni na konfrontacje z dzikami. Grupę liczącą aż kilkanaście osobników, w tym lochę z warchlakami, sfilmował jeden z mieszkańców.

Dziki najpierw przechodziły tuż przed samochodami ulicą Szwedzką przy skręcie w Boczną. Potem beztrosko przebiegły przez Monte Cassino na Stare Dębniki.

Filmy opublikował jeden z mieszkańców na facebookowej grupie "Osiedle Podwawelskie dla Mieszkańców" "Chwile temu stado szalało pod przychodnia i poszło grzecznie na druga stronę" - napisał 2 czerwca o godz. 2355 autor nagrać Lesław Brzozowaki.

Mieszkańcy osiedla Podwawelskiego przyzwyczajeni są do obecności dzików, dlatego pod postem pojawiły się żartobliwe komentarze: "Kulturka, przed przejściem przez ulicę rozglądnął się w obie strony", "Wychowane bo na pasach przechodzą", "Dziki miejskie", "Biedne przyszły pod przychodnie a teraz tylko teleporada", "Już jest szansa na normalną wizytę więc przeszły zająć kolejkę" - komentowali inni.

Wielu jednak niepokoi obecność zwierząt tam, gdzie mieszkają ludzie, gdzie bawią się dzieci czy spacerują właściciel z psami, tym bardziej, że czasem takie sytuacje kończą się paniką, a nawet ucieczką przed atakującym zwierzakiem.

W kwietniu dzik zaatakował kobietę spacerującą z psem w rejonie Lasu Borkowskiego.

Kraków. Spacer z psem zmienił się w chwile grozy. Kobietę zaczął gonić dzik! [VIDEO]
W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej filmów i zdjęć, na których obserwujemy dziki pojawiające się w samym centrum miasta. Tak było i tym razem. Kobieta, która wybrała się na spacer z psem, przeżyła prawdziwe chwile grozy.

Potem okazało się, że na pobliskiej działce mieszka locha z młodymi. Zwierzęta zostały odłowione.

Łapali rodzinę dzików na Zdunów. Nietypowa interwencja Straży Miejskiej w Krakowie
Wiadomości Kraków. Rodzinę dzików, która zadomowiła się na nieużytkach w centrum osiedla, udało się bezpiecznie odłowić i przewieźć w bezpieczne miejsce. Zobacz zdjęcia z akcji.

Ostatnio spore stado - być może to te same dziki, które widać na najnowszych nagraniach) przestraszyły ludzi w Parku Dębnickim.

Kraków. Chmara dzików w miejskim parku. “Ludzie uciekali w popłochu”
Wiadomości Kraków. Rodzina licząca 21 dzików zadomowiła się na terenie obok Parku Dębnickiego. Wchodzą przez uszkodzone ogrodzenia na plac zabaw i straszą wypoczywających mieszkańców - alarmuje krakowski radny Marek Sobieraj.

Co zrobić gdy widzimy dziki? Czy uciekać? Czy wzywać Straż Miejską? - Gdy je  zauważymy najlepiej spokojnie się oddalić - mówi rzecznik Straży Miejskiej w Krakowie.

Rzecznik wyjaśnia, że spotykanie dzikich zwierząt w Krakowie nie jest czymś nowym i zwierzęta, które szukają w mieście pożywienia najczęściej nie są agresywne. - Dzikie zwierzęta od wielu lat pojawiają się w Krakowie, przede wszystkim  na osiedlach peryferyjnych, choć szukając pożywienia docierają również  do centrum miasta. Dziki z natury nie są agresywne. Jednak gdy je  zauważymy najlepiej spokojnie się oddalić. Każdy taki przypadek można  zgłaszać bezpośrednio do straży miejskiej pod numer alarmowy - 986.  Zgłoszenia są automatycznie przekazywane do Centrum Hodowlanego, które  profesjonalnie zajmuje się zwierzętami - mówi Marek Anioł z Biura Prasowego Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Okazuje się, że dzikie zwierzęta - nie tylko dziki, ale też lisy - można spotkać w wielu miejscach Krakowa.  - Informacje  o pojawiających się dzikach i innych zwierzętach trafiają do nas bardzo często. W ostatnim czasie dyżurni straży odbierali sygnały nie tylko z  Parku Dębnickiego, ale np. z zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Golikówka, gdzie zauważono rodzinę lisów. 25 maja br. takie zgłoszenie  przekazała nam dyrekcja placówki. Również i w tym przypadku poinformowane zostało Centrum Hodowlane - mówi rzecznik prasowy SMMK.

Placówką, która w Krakowie zajmuje się dzikimi zwierzętami jest Centrum Hodowlane w Tomaszkowicach, które ma umowę z miastem na odłów i opiekę nad dzikimi zwierzętami, które potrzebują pomocy.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka