środa, 1 grudnia 2021 10:59

Kraków. "Jędraszewski w Kapitule to potwarz dla nas wszystkich!" - protest przed Magistratem

Autor Edyta Sowa
Kraków. "Jędraszewski w Kapitule to potwarz dla nas wszystkich!" - protest przed Magistratem

"Jędraszewski w kapitule to potwarz dla nas wszystkich! Człowiek propagujący homofobię, nawołujący do nienawiści i chroniący przestępców seksualnych, nie może mieć żadnego prawa do decydowania o tym, kto jest ważny dla Krakowa" - można usłyszeć dziś w Krakowie przed Magistratem. Rada Miasta Krakowa ma dziś zadecydować o usunięciu ordynariusza Archidiecezji Krakowskiej z kapituły prestiżowego odznaczenia.

Rada Miasta Krakowa rozpatrzy dziś obywatelski projekt uchwały o usunięciu ordynariusza archidiecezji krakowskiej z kapituły medalu "Cracoviae Merenti". Od rana przed Magistratem, niedaleko krakowskiej Kurii, stoi grupa aktywistów, którzy protestują przeciwko abp. Markowi Jędraszewskiemu w kapitule prestiżowego odznaczenia.

Rozciągnięty baner z jego wizerunkiem i płynące z głośnika przekaz oskarża biskupa Jędraszewskiego m.in o tuszowaniu pedofilii w kościele

"Jędraszewski w Kapitule to potwarz dla nas wszystkich! Człowiek propagujący homofobię, nawołujący do nienawiści i chroniący przestępców seksualnych, NIE MOŻE mieć żadnego prawa do decydowania o tym, kto jest ważny dla Krakowa" - alarmują aktywiści z "DOŚĆ milczenia - STOP klerykalizacji Polski. Inicjatywa Obywatelska".

Pod obywatelskim projektem aktywiści bardzo szybko zebrali ponad 2,5 tys. podpisów. Teraz decyzję w sprawie zmiany regulaminu medalu "Cracoviae Merenti" podejmą krakowscy radni, ale wiadomo już, że opiniująca projekt Komisja Główna Rady Miasta Krakowa była mu przeciwna.

To nie pierwsza próba usunięcia abp. Marka Jędraszewskiego z kapituły. W 2019 roku z taką inicjatywą wyszedł przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. Wtedy za uchwałą o usunięciu metropolity krakowskiego zagłosowało 16 radnych z klubów Koalicji Obywatelskiej i Kraków dla Mieszkańców, a przeciw było 24 radnych z klubów Prawo i Sprawiedliwość oraz prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. Jak będzie teraz - zobaczymy.

Medal „Cracoviae Merenti” jest najwyższym odznaczeniem Miasta Krakowa. Przyznaje go Rada Miasta Krakowa na wniosek Komisji Medalu w uznaniu szczególnych zasług dla Miasta Krakowa. Do tej pory przyznano w sumie 73 takie wyróżnienia złote, srebrne i brązowe.

fot. Edyta Sowa / Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje