sobota, 16 stycznia 2021 18:28

Kraków: Koniec szczepień w szpitalu Żeromskiego. Nie będzie szczepionek

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Koniec szczepień w szpitalu Żeromskiego. Nie będzie szczepionek

Szpital Żeromskiego w Krakowie w przyszłym tygodniu nie dostanie szczepionek – informuje RMF FM.

– Dostaliśmy informację z Agencji Rezerw Materiałowych oraz od wojewody, że przyszłym tygodniu nie dostaniemy szczepionek przeciwko Covid-19 – taką informację przekazał dziennikarzowi RMF FM Jerzy Friediger, dyrektor szpitala imienia Żeromskiego w Krakowie.

Ma to związek z tymczasowym ograniczeniem dostawy szczepionek przeciw Covid-19 dla całej Europy przez koncern Pfizer. Powodem tymczasowego wstrzymania dostaw preparatu do Europy są starania firmy, by zwiększyć produkcję preparatu. Pfizer zwiększy dostawy do Europy dopiero od lutego. Jak stwierdziła firma, zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec wahaniom.

Dlatego poniedziałkowa dostawa do Polski będzie mniejsza o 40 procent. W związku z tym rząd zdecydował się tymczasowo wstrzymać dostawy szczepionek dla grupy „0”. – Wstrzymujemy przyszłotygodniowy transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0 do szpitali węzłowych do momentu, gdy firma Pfizer dostarczy nam harmonogram dostaw szczepionek – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM i koordynator programu szczepień. Bez przeszkód natomiast mają się odbywać szczepienia pensjonariuszy w DPS-ach (120 tys.).

Czy to oznacza, że personel medyczny w Żeromskim nie zostanie zaszczepiony drugą dawką? Nie, to tylko chwilowe opóźnienie. Jak powiedział dyrektor Friediger, mimo, że muszą spowolnić szczepienia, jest zapewnienie, że dostawa dawek na drugie szczepienie medyków nie jest zagrożona.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje