piątek, 29 lipca 2022 12:23

Kraków. Mieszkańcy nie chcą muzeum w Jordanówce. Co na to prezydent?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Mieszkańcy nie chcą muzeum w Jordanówce. Co na to prezydent?

Jakie funkcje według Pana/Pani powinien spełniać budynek pawilonu "Jordanówka", tak by przysłużył się wszystkim mieszkańcom?" - na to pytanie odpowiedziało 1156 osób, które wzięły udział w konsultacjach dotyczących pawilony, który funkcjonował w Parku Jordana. Czy prezydent przychyli się do postulatów mieszkańców?

Przypomnijmy drewniany "okrąglak" w Parku Jordana funkcjonował jeszcze przed wojną. W 1967 roku został zburzony przez władze komunistyczne jako relikt przypominający twórcę parku doktorze Henryku Jordanie.

Pierwsza "Jordanówka" podczas powodzi w 1925 roku - fot. NAC

Nowym pawilonem wybudowanym w 1965 roku administrowało przez 25 lat Towarzystwem Parku im. dr Henryka Jordana. W ubiegłym roku wygasła umowa z Towarzystwm i obiekt w maju 2021 wrócił do miasta. Został jednak zamknięty, gdy okazało się, że jest w fatalnym stanie i łatwiej go rozebrać i postawić od nowa, niż wyremontować. Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział wtedy, że to będzie świetne miejsce na muzeum krakowskiego sportu.

Wsłuchać się w głosy mieszkańców

O przeprowadzenie konsultacji i wsłuchanie się w oczekiwania mieszkańców zabiegali m.in. miejscy aktywiści - Natalia Nazim, Anna Jakubak i radny Łukasz Maślona, którzy przygotowali petycję w tej sprawie.  

Akcja promująca petycję w sprawie konsultacji dotyczących przyszłości Jordanówki - fot. Fb. Łukasz Maślona

"I to jest dobra wiadomość na koniec tygodnia: Z ponad 98% odpowiedzi na pytanie o przyszłą funkcję Jordanówki wynika, że mieszkańcy nie chcą w tym miejscu forsowanej przez Urząd Miasta funkcji muzealnej! W zamian krakowianie oczekują funkcji kulturalnej i społecznej. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych" - podsumował sukces konsultacji na Facebooku Łukasz Maślona.

I to jest dobra wiadomość na koniec tygodnia: Z ponad 98% odpowiedzi na pytanie o przyszłą funkcję Jordanówki wynika, że...

Opublikowany przez Łukasza Maślonę Piątek, 22 lipca 2022

"To dzięki Waszemu wsparciu udało się przeprowadzić konsultacje społeczne, z których jasno wynika, że mieszkańcy NIE CHCĄ MUZEUM SPORTU w parku Jordana! I chwała Wam za to!" - dodała udostępniając post Natalia Nazim.

Z wyniku konsultacji cieszy się też Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, który w styczniu ubiegłego roku wystosował interpelację Prezydenta Jacka Majchrowskiego. "Krakowianie chcą, aby Jordanówka pełniła funkcje kulturalne i społeczne, była miejscem spotkań i integracji, a także oferowała małą gastronomię - tak wynika z raportu po konsultacjach społecznych dot. rewitalizacji tego miejsca. I bardzo dobrze - w zupełności zgadzam się z wynikiem konsultacji i bardzo cieszą mnie takie wnioski. Od momentu, gdy pojawiła się dyskusja dotycząca Jordanówki byłem za oddaniem tego miejsca mieszkańcom i dzieciom. Postulowałem stworzenie w okrąglaku kawiarni i przestrzeni na interesujące zajęcia dydaktyczno-edukacyjne" - przypomniał na Facebooku.

Krakowianie chcą, aby Jordanówka pełniła funkcje kulturalne i społeczne, była miejscem spotkań i integracji, a także...

Opublikowany przez Rafał Komarewicz Piątek, 29 lipca 2022

Wspólną interpelację w sprawie Parku im. Jordana złożyli radni też Andrzej Hawranek i Łukasz Maślona.

W Jordanówce chcą klubu lub kawiarni

W konsultacjach, które odbyły się od 19 kwietnia – 3 czerwca 2022 r. udział wzięło 1156 osób oraz 17 osób podczas warsztatów partycypacyjnych. Najliczniejszą grupą byli mieszkańcy Dzielnicy V Krowodrza – 320 osób oraz Dzielnicy VII Zwierzyniec z liczbą osób – 177. Natomiast najmniej uczestników ankiety konsultacyjnej było z Dzielnicy XVII – Wzgórza Krzesławickie – 4 oraz Dzielnica XV Mistrzejowice – 8.

W przeprowadzonej ankiecie konsultacyjnej najliczniejszą grupą były kobiety – 821 wypełnionych ankiet, co stanowi 71 % otrzymanych ankiet, zaś mężczyźni wypełnili – 330 ankiety, co stanowi 29 % otrzymanych ankiet, 5 osób nie chciało odpowiadać na pytanie o płeć.

Najliczniejszą grupą wiekową były osoby w przedziale wiekowym od 36 do 45 lat (401 osób), a drugą co do wielkości osoby od 26 do 35 lat (303 respondentów).

Najczęściej wybieraną odpowiedzą była funkcja kulturalna. Proponowano aby powstał tam dom kultury, miejsce wystaw i imprez plenerowych, klubokawiarnia. Opowiedziało się za tym w sumie aż 850 ankietowanych.

Kolejną najczęściej wybieraną funkcją dla budynku pawilonu „Jordanówka” była funkcja społeczna np. aby utworzono tu klub seniora, miejsce dla aktywnej młodzieży, miejsce integracji sąsiedzkiej z przestrzenią na inicjatywy mieszkanek i mieszkańców. Ta opcja została wybrana przez 439 ankietowanych.

Trzecia pod względem ilości wybierana była odpowiedź: Inne, gdzie mieszkańcy mogli podać swoje inne uwagi i pomysły. Osób, które wybrały tę opcję było aż 362. Spośród nich aż o 333 zebranych widziało w Jordanówce potrzebę funkcjonowania tam punktu gastronomicznego. Nie powinno to dziwić, bo ćwierćwiecza Towarzystwo Parku im. dr Henryka Jordana prowadziło tu kawiarnię i serwowało dania barowe. W parku w każdy weekend wypoczywa wiele osób, nieraz całe rodziny i choć są tu kilka innych punktów gastronomicznych, z pewnością nie jest ich za wiele.  

Czy będzie tam muzeum?

Najważniejszą informację jest to, czy uwagi przekazane w konsultacjach zostaną uwzględnione przez prezydenta, który postulował utworzenie tam muzeum sportu. Jak się okazuje w raporcie z konsultacji wynika, że włodarz Krakowa zmienił zdanie i zaczął słuchać mieszkańców. "W budynku będzie wprowadzona funkcja kulturalna m.in. poprzez możliwość utworzenia wystaw czasowych, obiektu typu klubokawiarnia, organizacji niewielkich wydarzeń kulturalnych." Prezydent obiecał też, że "W budynku będzie wprowadzona funkcja społeczna m.in. poprzez utworzenie miejsca integracji oraz miejsca spotkań dla młodzieży.". Zaopiniował pozytywnie również możliwość utworzenia na niewielkiej powierzchni ekspozycji czasowej i prowadzenie w Jordanówce niewielkich warsztatów edukacyjnych.

fot. Fb. Łukasz Maślona

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka