środa, 20 maja 2020 11:24

Prezydent Majchrowski zerwał współpracę z TVP. Nie będzie Eurowizji Junior w Krakowie

Autor Katarzyna Domagała
Prezydent Majchrowski zerwał współpracę z TVP. Nie będzie Eurowizji Junior w Krakowie

Portal LoveKraków informuje, że prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zerwał współpracę z TVP dot. organizacji festiwalu Eurowizja Junior. Tegoroczna edycja - z racji ostatniej wygranej Viki Gabor - miała odbyć się w Krakowie. Jak donosi portal, decyzja prezydenta jest pokłosiem materiału wyemitowanego w "Wiadomościach", który poświęcony był kwestii wydatków samorządów w dobie pandemii koronawirusa.

Mowa o materiale „Kontrowersyjne wydatki samorządów” autorstwa Macieja Sawickiego, który był wyemitowany 29. kwietnia w głównym wydaniu "Wiadomości". W materiale padły m.in. słowa, że problemy z budżetem miasta Krakowa to efekt nie tylko pandemii, ale głównie wcześniejszych nietrafionych zakupów i niedoszacowanych inwestycji.

Politykę finansową prezydenta Majchrowskiego skomentował w materiale Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący rady miasta z Prawa i Sprawiedliwości. Mówił, że politycy przez lata zadłużali miasto, a dziś dług wynosi trzy miliardy złotych.

Szybka odpowiedź na materiał

Władze Krakowa szybko odpowiedziały na materiał. Dzień po publikacji swoje stanowisko przedstawiła rzecznik UMK Monika Chylaszek twierdząc, że decyzje dot. oszczędności nie są wynikiem faktu, że miasto stoi nad przepaścią, lecz próbą uchronienia go przed poważniejszym kryzysem, który może przyjść jesienią.

Z kolei Prezydent Krakowa wysłał list do prezesa Telewizji Polskiej. W dokumencie napisał, że nie chce dalej współpracować z publicznym nadawcą i nie przekaże 1,5 miliona złotych na organizację Eurowizji Junior w Krakowie, by nie być posądzonym za dokonanie "nietrafionego zakupu". Portalowi LoveKraków Jacek Majchrowski powiedział, że nie może  „wyrzucać pieniędzy". Dostrzega też sprzeczność między zarzutami o bezsensowne wydawanie pieniędzy a współpracą dot. organizacji Eurowizji Junior.

Foto: krakow.pl

Małopolska - najnowsze informacje