czwartek, 31 grudnia 2020 12:15

Kraków. Innowacyjny automat do recyklingu w biurowcu przy Jasnogórskiej

Autor Marzena Gitler
Kraków. Innowacyjny automat do recyklingu w biurowcu przy Jasnogórskiej

Z inicjatywy zespołu Ekodoradców dla biznesu, w siedzibie Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości zainstalowano innowacyjny automat do recyklingu. Jak działa urządzenie?

Otwarcia nowego projektu z zakresu gospodarki odpadami dokonali wicemarszałek Tomasz Urynowicz oraz dyrektor MCP Rafał Solecki. Wręczyli także nagrody uczestnikom konkursu „Recykling się opłaca”.

Nowoczesny automat do recyklingu umożliwił Ekodoradcom dla biznesu zorganizowanie konkursu dedykowanego pracownikom dużego biurowca przy ulicy Jasnogórskiej 11, gdzie mieści się siedziba Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Urządzenie jest okazją do promowania proekologicznych postaw jednostek Województwa Małopolskiego, założeń projektu EkoMałopolska, a gromadzone przez użytkowników eko-punkty, będą mogły być np. zamienione na bilety do kina czy teatru - działających w ramach instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Idea konkursu jest zbieżna z działaniami podejmowanymi przez Województwo Małopolskie w ramach Deklaracji Małopolska wolna od plastiku powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jak działa automat do recyklingu?

Urządzenie wyposażone zostało w system rozpoznawania materiału, z którego wykonano opakowanie. Posiada oddzielne pojemniki na zgniecione butelki PET i puszki ALU.  Do pojemnika trafiają jedynie odpady nadające się dalszego recyklingu. Aplikacja mobilna umożliwia użytkownikom gromadzenie punktów za pomocą telefonu komórkowego, nie generując przy tym odpadów papierowych.

Działający przy MCP Ekodoradcy dla biznesu są do dyspozycji małopolskich przedsiębiorców, którzy chcą, a czasem muszą, wdrożyć w swoich firmach proekologiczne rozwiązania. Przed pandemią dyżurowali także w poszczególnych gminach Małopolski, aby lokalni przedsiębiorcy mieli do nich łatwiejszy dostęp. Dyżury takie zostaną wznowione w roku 2021.

inf. i foto: UMWM

Ekologia - najnowsze informacje