piątek, 26 sierpnia 2022 12:55

Kraków: Rewolucyjne zmiany w żłobkach? "1600 złotych jest trudne do zapłacenia"

Autor Patryk Trzaska
Kraków: Rewolucyjne zmiany w żłobkach? "1600 złotych jest trudne do zapłacenia"

Dane statystyczne wskazują, że z roku na rok w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. W styczniu tego roku, wynik ten był najgorszy od czasów drugiej wojny światowej. Młodym rodzicom na pewno nie pomaga szalejąca inflacja oraz rosnące koszty życia. Pomóc za to mogłaby większa dostępność żłobków. Propozycje zmian w tym zakresie przedstawili w Krakowie politycy PO.

Na wczorajszej (25 sierpnia) konferencji prasowej Aleksander Miszalski przytaczał dane dotyczące zmniejszającej się dzietności w Polsce. Okazuje się, że pomimo funkcjonowania programu 500+ w styczniu tego roku w Polsce urodziło się zaledwie 25 tys. dzieci. To najgorszy wynik od drugiej wojny światowej.

W ocenie polityka przyczyną jest między innymi szalejąca inflacja, drożyzna, ceny gazu, prądu itp. Wskazywał, że wielu młodych nie decyduje się na dzieci z powodów ekonomicznych. Jeden z takich problemów mają być obecnie funkcjonujące przepisy dotyczące żłobków.

W Krakowie w żłobkach 10 tys. miejsc z czego 7 tys. w placówkach niepublicznych. Obecnie czesne miesięczne w takich palcówkach wynosi ok. 1600 złotych, co jest kwotą dla wielu osób trudną do zapłacenia. Rządowe dotacje w wysokości 400 złotych nie wystarczą. Z tego powodu politycy zaapelowali o zwiększenie ich na poziomie rządowym i samorządowym.

Szczegóły postulatów przedstawił były Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Dominik Jaśkowiec. Wyjaśnił on, że długoterminowym celem projektu jest uzyskanie dla rodziców bezpłatnej opieki nad dziećmi do lat trzech w żłobkach. Wskazał też, że jednym z celów będzie zwiększenie dotacji na poziomie samorządowym w celu wsparcia rodziców, którzy w wyniku niewystarczającej ilości żłobków publicznych muszą korzystać z tych prywatnych.

Dzisiejsza konferencja prasowa z Aleksander Miszalski nt. zmian w systemie opieki nad dziećmi do lat 3 (żłobki, kluby...

Opublikowany przez Dominika Jaśkowca Czwartek, 25 sierpnia 2022

Zapowiedział złożenie do Rady Miasta projektu uchwały zwiększającego dotację na godzinę w żłobkach o 4 złote, dzięki czemu rodzice korzystający ze żłobków prywatnych nie będą obciążeni finansowo bardziej niż ci korzystający ze żłobków publicznych. Radny poinformował, że głównym celem działalności miasta w tym zakresie powinno być wspieranie niepublicznych żłobków.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje