piątek, 4 września 2020 12:35

Kraków: Rusza Festiwal Teatrów Ulicznych! Co nas czeka?

Autor Justyna Niemiec
Kraków: Rusza Festiwal Teatrów Ulicznych! Co nas czeka?

Już dziś rozpoczyna się kolejna edycja przeglądu teatrów ulicznych. Największe place w Krakowie i Tarnowie zamienią się w sceny. Festiwal potrwa do niedzieli, 6 września.

Festiwal jest organizowany przez Teatr KTO od 1987 roku. Tym razem zmieniona została data, z tradycyjnego, lipcowego terminu na pierwszy weekend września. To najstarsze tego typu widowisko.

Spektakle będzie można oglądać w takich miejscach Krakowa jak: Rynek Główny, Rynek Podgórski, aleja Róż, dziedziniec Muzeum Archeologicznego oraz kompleks Dolne Młyny. Podczas wydarzenia, swoje przedstawienia zaprezentują zespoły z Polski, Chile, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej oraz Niemiec.

Mimo trwającej pandemii, okrojony program nadal jest bogaty. Znajdą się w nim spektakle organizatora – Teatru KTO – Peregrinus (6.09 o godz. 14:00 na Rynku Głównym oraz o godzinie 19:00 na Rynku Podgórskim) i Ślepcy (5.09 o godz. 19:30 na Rynku Głównym). To jedne z najpopularniejszych widowisk, prezentowanych podczas przeglądu “ULICA”.

Oprócz tego swoje występy zaprezentują grupy:

 • Teatr Biuro Podróży - „Carmen Funebre” nawiązującym do wojny w Jugosławii, który w obliczu sytuacji na Białorusi nabiera dziś nowego znaczenia - 4.09 godz. 19.30 Rynek Główny
 • Teatr Mumerus - „Dziś umarł Prokofiew” - 6.09 o godz. 19.00 dziedziniec Muzeum Archeologicznego
 • Teatr Snów - “Pokój” - 5.09 o godz. 19.30 na Aleji Róż, 6.09 o godz. 19.00 na Rynku Głównym
 • Teatr Migro - “Ławka” - 4.09 o godz. 14.00 na Rynku Głównym i o 17.30 na Aleji Róż. Jak również 5.09 o godz. 14.00 na Rynku Podgórskim. Zaprezentuje także spektakl pt. “DROM” - poetycko-filozoficzną opowieść o wędrówce i historii Romów - 4.09 o godz. 19.00 na Aleji Róż, 5.09 o godz. 15.30 na Rynku Podgórskim oraz 6.09 o godz. 17.00 na Rynku Podgórskim.
 • Teatr Pinezka - "Szalony świat" - 5 i 6 września o godz. 16:00 na Rynku Głównym
 • Francuski teatr uliczny Compagnie l’Excuse - „HomoCatodicus” - 4.09 o godz. 16:00 i 18:00 na Rynku Głownym oraz 6.09 o godz. 13.30 na Rynku Głównym, natomiast o godz. 16.30 na Rynku Podgórskim
 • Galmae – francuska grupa działająca pod kierunkiem Koreańczyka Juhyung Lee pokaże “It’s not here, it’s over here"

To nie koniec atrakcji, bo na festiwalu pojawią się także indywidualne jednostki, prezentujące swoje widowiska. Do tego grona należą m.in.:

 • Angie Hiesl i Roland Kaiser, którzy 5 i 6 września o godz. 18:00, w kompleksie Dolne Młyny pokażą swoją instalację performatywną  „x-times people chair” ukierunkowaną na seniorów. Artyści pochodzą z Niemiec.
 • Miquel Barcelona 4 i 5 września na dziedzińcu krakowskiego Muzeum Archeologicznego zaprezentuje spektakl, w którym wiodącym środkiem wyrazu będzie taniec współczesny, wzbogacony dialogami, ekspresyjną muzyką, głosem, światłem i technikami teatralnymi. Jest to hiszpański artysta multidyscyplinarny.
 • Mim Huenchulaf pokaże widowisko „Anything Can Happen”, prezentując w klasyczną pantomimę, w której klaunada miesza się z rozmaitymi technikami żonglerki i animacji przedmiotu.
 • Roland Zee zaproponuje „Zee – A Visual ComedyAct”. Widowisko odbędzie się 4 i 6 września.

Zapowiada się weekend pełen teatralnych emocji. Oczywiście wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednakże z racji trwającej pandemii koronawirusa, liczba osób jednocześnie uczestniczących w widowiskach jest ograniczona. Do specjalnie wydzielonych stref, widzowie zostaną wpuszczeni nie wcześniej niż 60 min przed rozpoczęciem spektaklu. Należy zasłaniać usta i nos oraz dezynfekować ręce.

Info: Krakow.pl, TeatrKTO  foto: ilustracyjne

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka