Komisja Planowania i Ochrony Środowiska krakowskiej Rady Miasta przyjęła inicjatywę uchwałodawczą o ustanowieniu użytku ekologicznego na Klinach. - To naprawianie błędów Studium, które nie powinno zezwalać na zabudowę w tym miejscu - podkreślił radny Łukasz Maślona.
17 maja na posiedzeniu Komisji Planowania i Ochrony Środowiska, zaprezentowano sprawozdanie z prac wraz oraz stanowisko Zespołu d.s. ustanowienia użytku ekologicznego na Klinach.
Zespół, który powstał 15 lutego miał odpowiedzieć na pytanie, czy zasadnym jest powstanie użytku i odbył już 7 posiedzeń. Piszemy o tym tu:
W skład zespołu ds. użytku ekologicznego na os. Kliny weszli radni: Grzegorz Stawowy – jako przewodniczący zespołu, Małgorzata Kot, Adam Migdał, Marek Sobieraj i Michał Starobrat, a w późniejszym terminie także radni Łukasz Maślona i Jan Stanisław Pietras. Prace zespołu trwały przy uczestnictwie przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekologicznych oraz krakowskich uczelni.
- W toku prac zespół uznał za zasadne utworzenie użytku ekologicznego w tym miejscu – mówił podczas posiedzenia Komisji Grzegorz Stawowy, jej przewodniczący, a zarazem przewodniczący zespołu.
Radny Józef Jałocha podnosił kwestię odszkodowań. – Na ulicy Kobierzyńskiej 1 ar działki budowlanej kosztuje ok. 70 tys. zł. Kto za to wszystko zapłaci? – pytał radny Jałocha. – Trzeba się liczyć z odszkodowaniami, gdyż wydane zostały prawomocne pozwolenia na budowę na terenie planowanego użytku – mówił radny Grzegorz Stawowy, Przewodniczący Komisji.
Radni przyjęli też inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego "Łąki na Klinach". Inicjatywa uchwałodawcza uwzględnia poprawkę radnego Grzegorza Stawowego, która zakłada wyłączenie z użytku układu drogowego. Projekt uchwały trafi pod obrady jednej z najbliższych sesji Rady Miasta Krakowa oraz zostanie skierowany do uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
- Prace zespołu oraz projekt uchwały mające oparcie w inwentaryzacji przyrodniczej tego terenu to działania ponad podziałami oraz wspólnie wypracowany kompromis – mówił radny Michał Starobrat, a radny Łukasz Maślona dodawał, że jest to naprawianie błędów Studium, które nie powinno zezwalać na zabudowę w tym miejscu.
Przypomnijmy, że Rada Miasta Krakowa 29 sierpnia 2018 r. przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie ustanowienia użytku ekologicznego „Łąki na Klinach”. W ramach realizacji uchwały Prezydent zlecił wykonanie opracowania przyrodniczego dla tego obszaru. Opracowanie zostało wykonane przez firmę Geomind Sp. z o.o. i przedstawione podczas sesji RMK 27 stycznia 2021 r., podczas której odbyła się również dyskusja na jego temat. Jej pokłosiem w ramach zakresu merytorycznego działania Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska było powołanie zespołu, który miał wypracować stanowisko w sprawie zasadności utworzenia takiej formy ochrony przyrody we wskazanym miejscu.
W Krakowie obecnie znajduje się 15 użytków ekologicznych: „Uroczysko w Rząsce”, „Łąki Nowohuckie”, „Staw przy Kaczeńcowej”, „Rozlewisko potoku Rzewnego”, „Dolina Prądnika”, „Uroczysko Kowadza”, „Staw Dąbski”, „Las w Witkowicach”, „Rybitwy”, „Staw w Rajsku”, „Staw Królówka”, „Staw przy Cegielni”, „Dąbrowa”, „Dolina Potoku Olszanickiego – Łąki Olszanickie” oraz „Zakrzówek”.
Choć Komisja Planowania i Ochrony Środowiska krakowskiej Rady Miasta jest "za", nie wiadomo czy na ustanowienie kolejnego użytku zgodzi się cała Rada Miasta. Walka o ochronę terenów zielonych na Klinach niestety, może być dla miasta bardzo kosztowna. Z wyliczeń magistratu wynika, że po utworzeniu użytku ekologicznego, Kraków musiałby wypłacić właścicielom gruntów odszkodowania nawet wysokości 147 mln zł, podobnie jak dzieje się to po utworzeniu takiego użytku na Zakrzówku.