wtorek, 11 lutego 2020 15:55, aktualizacja 5 lat temu

Kraków. Tu do sprawności wracają osoby po amputacji

Autor Tomasz Stępień
Kraków. Tu do sprawności wracają osoby po amputacji

Do krakowskiego Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu przyjeżdżają osoby z całego kraju. W ciągu roku odwiedziło je 525 pacjentów, którzy na sali treningowej spędzili ponad 1500 godzin i odbyli 1631 konsultacji specjalistycznych. Co przyciąga ich na Odrzańską 13 i dlaczego ten adres polecają innym?

Osoby po amputacjach i z niepełnosprawnością ruchową od grudnia 2018 r. mogą korzystać z kompleksowej, profesjonalnej pomocy właśnie w stolicy Małopolski. We współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin zespół fizjoterapeutów krakowskiego ośrodka rehabilitacyjnego opracował dedykowany program terapeutyczno-treningowy, pomagający im pokonać ograniczenia – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dzięki terapii w placówce pacjenci z całego kraju wracają do sprawności po przebytych wypadkach czy chorobach.

W naszym centrum stawiamy na profesjonalne i holistyczne podejście do pacjentów po amputacjach. Wiemy, że utrata kończyny, często nagła, to dla nich wstrząs, dlatego potrzebują opieki nie tylko fizjoterapeuty, ortopedy czy lekarza od trudno gojących się ran, ale też psychotraumatologa. U nas znajdą pomoc każdego z nich. Dla wielu pacjentów pobyt w naszym ośrodku to pierwsze spotkanie z rehabilitacją dostosowaną do rodzaju niepełnosprawności, w tym przypadku amputacji – komentuje Anna Orzechowska, prezes Fundacji Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, która prowadzi centrum.

Z pomocy całego zespołu specjalistów i ekspertów w swoich dziedzinach korzystają m.in. beneficjenci Fundacji Poland Business Run, którzy przyjeżdżają do Krakowa na tygodniowe turnusy rehabilitacyjne. Dzięki intensywnym treningom wzmacniają mięśnie, wstają z wózków i uczą się chodzić o protezach, bez kul. Często ci, którzy od lat nie zrobili kroku, z centrum wychodzą o własnych siłach.

Rehabilitacja często kojarzy się z nużącymi ćwiczeniami, starą bieżnią i piłką lekarską. My stanowczo zmieniamy podejście do tematu. Treningi dopasowujemy indywidualnie do każdego pacjenta, a nowoczesny sprzęt urozmaica ćwiczenia. Dzięki doświadczeniu pracy z dziesiątkami pacjentów po amputacji, wypracowaliśmy też unikatowy model ćwiczeń skupiony na treningu stabilizacyjnym – wyjaśnia dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, kierownik zespołu fizjoterapeutów ośrodka Znowu w Biegu.

W krakowskim centrum rehabilitacji osoby po amputacjach mogą korzystać m.in. z urządzenia do treningu funkcjonalnego Keiser, systemu asekuracji pacjentów Balancer, ergometru eliptycznego i platformy balansowej pomagającej w analizie równowagi i chodu. Dzięki nim można precyzyjnie zdiagnozować nabyte przez lata błędy w poruszaniu się o protezie, a co za tym idzie, podjąć skuteczny proces reedukacji chodu. Interaktywne funkcje maszyn sprawiają, że niektóre ćwiczenia przypominają gry komputerowe i wykonywane są chętniej, zwłaszcza przez najmłodszych.

Codziennie towarzyszymy pacjentom w rehabilitacji, obserwujemy ich postępy i wspieramy w trakcie całego procesu rekonwalescencji. Zdajemy sobie sprawę, że w Polsce wciąż wykonuje się za dużo zabiegów odjęcia kończyny, a świadomość społeczeństwa dotycząca amputacji jest niska. Dlatego z naszej inicjatywy w dniach 16-17 marca w Krakowie odbędzie się pierwsza w Polsce Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Forum Amputacji, na którą już dziś zapraszamy. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problem i podzielić się dobrymi praktykami w zakresie opieki nad tą grupą pacjentów – dodaje Anna Orzechowska.

Dzięki temu, że Znowu w Biegu zarządza fundacja, komercyjna działalność ośrodka umożliwia bezpłatną rehabilitację dla kolejnych osób po amputacjach. Centrum zaprasza wszystkich chętnych, krakowian i nie tylko, chcących skorzystać z jego oferty. Będzie ku temu okazja 17 lutego, kiedy planowany jest dzień otwarty placówki przy ul. Odrzańskiej 13/2 w Krakowie. Wszystkie zajęcia i zabiegi dostępne w ofercie centrum w tym dniu objęte będą rabatem 50%. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 609 915 005.

Więcej informacji o centrum, informacje o ofercie oraz przygotowaniu do wizyt znajdują się na stronie www.znowuwbiegu.pl oraz fanpage’u na Facebooku.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka