środa, 5 lipca 2023 07:44

Kraków uczcił 80. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego

Autor Mirosław Haładyj
Kraków uczcił 80. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego

W 80. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego, w Krakowie odbyły się uroczystości przygotowane przez Zjednoczenie Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwo Kurkowe RP oraz Związek Sybiraków.

We wtorek (4 lipca) krakowianie upamiętnili 80. rocznicę śmierci gen Władysława Sikorskiego. Po mszy świętej w katedrze wawelskiej i złożeniu kwiatów przy sarkofagu generała zebrani przeszli przez Rynek Główny na pl. Sikorskiego. Krakowski oddział IPN reprezentował zastępca dyrektora dr Michał Wenklar.

– Wczesnym latem 1943 roku naród polski dotknęły dwie wielkie tragedie. 30 czerwca został aresztowany gen. Stefan Rowecki „Grot”. Cztery dni później 4 lipca zginął w katastrofie gibraltarskiej gen. Władysław Sikorski. Niepowetowane straty. [...] Dowódca Armii Krajowej kierujący walką podziemną w kraju i premier oraz naczelny wódz kierujący całością starań Polski o odzyskanie niepodległości

– przypomniał w swoim wystąpieniu dr Wenklar i dodał:

– Kiedy Polska po klęsce wrześniowej potrzebowała postaci tej miary, postaci, która nie byłaby związana z obozem rządzącym, cieszyłaby się autorytetem i w kraju, i za granicą, Władysław Sikorski znalazł się we właściwym miejscu i wziął na siebie odpowiedzialność za losy Polski w czasie II wojny światowej. [...] Niezwykle trudna misja, wiele kontrowersyjnych decyzji, bo też nie były to proste decyzje [...]. Śmierć w katastrofie gibraltarskiej przerwała tę misję.

Inf. i foto: IPN

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka