czwartek, 23 lutego 2023 07:22

Ulicami przejdą marsze. Konkurencyjne obchody w Krakowie

Autor Marzena Gitler
Ulicami przejdą marsze.  Konkurencyjne obchody w Krakowie

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wojnarowśkyj zapraszają na marsz "Razem dla pokoju", który przejdzie 24 lutego z Wawelu na Rynek Główny. Tego samego dnia niezależne marsze organizuje też 16 organizacji.  

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny, w piątek, 24 lutego 2023 r. w Katedrze Wawelskiej o godzinie 16.30 odprawiona zostanie msza święta w intencji pokoju, której przewodniczył będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Po mszy ok. 18.00 dla uczestników zagra Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna „Slobozhansky” z Charkowa.

Marsz "Razem dla pokoju" wyruszy ze wzgórza wawelskiego po koncercie, ok. godz. 18.45. Przejdzie on ulicą Grodzką na Rynek Główny. Tam wspólny apel wygłoszą przedstawiciele młodzieży z Polski i Ukrainy.

Nie są to jedyne małopolskie obchody. Również w piątek 24 lutego o godz. 19.30 na Rynku Głównym odbędzie się marsz Razem do zwycięstwa / Разом до перемоги Kraków 24.02 , który organizują wspólnie polskie i ukraińskie organizacje wspierające uchodźców m.in. zrzeszone w Koalicji Otwarty Kraków, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie czy Internationaler Bund Polska. "Spotykamy się na Rynku Głównym w Krakowie, przy Wieży Ratuszowej. Następnie przejdziemy ul. Floriańską, Basztową i Krowoderską na Skwer Wolnej Ukrainy, gdzie, przed placówką agresora, zapalimy znicze za poległych ukraińskich żołnierzy i wszelkie ofiary tej wojny. Pójdziemy dalej, ul. Asnyka, Dunajewskiego, Szewską i wrócimy na Rynek. Okażmy solidarność z Ukrainą przynosząc niebiesko-żółte flagi. Można przynieść również flagi innych narodów lub grup - z wyłączeniem, co oczywiste, flag agresorów: rosyjskich oraz białoruskich państwowych" - informują organizatorzy w utworzonym wydarzeniu na Facebooku.

Wydarzenia będące wyrazem solidarności z bohaterskim narodem ukraińskim odbędą się też w wielu innych miejscowościach w Małopolsce m.in. w Oświęcimiu, gdzie 14 lutego o godz. o 17:00 wyruszy marsz spod pod OCK przy ul. Śniadeckiego 24, czy w Chrzanowie, gdzie w piątek o godz. 16.00, w rocznicę inwazji rosyjskiej na Ukrainę planowany jest marsz solidarności na Placu Tysiąclecia.

fot. Dominik Gębka

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka