czwartek, 16 stycznia 2025 13:28, aktualizacja 4 godziny temu

Kraków: W Lesie Łęgowskim zostanie wyciętych ok. 100 jesionów. "Ilość chorych, wywracających się jesionów jest duża"

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: W Lesie Łęgowskim zostanie wyciętych ok. 100 jesionów. "Ilość chorych, wywracających się jesionów jest duża"

Zarząd Zieleni Miejskiej rozpoczął w Lesie Łęgowskim prace związane z cięciami sanitarnymi jesionów. – Choroba doskwiera bardzo dużej liczbie drzew – tłumaczy w rozmowie z portalem Głos24 rzeczniczka ZZM i dodaje: – Drzewa wytypowano do wycinki ze względów bezpieczeństwa. Mowa tutaj o ścieżkach, miejscach uczęszczanych przez odwiedzających. Zakres cięć sięga na ok. 30 m od ścieżki, czyli na wysokość drzewa, którego upadek stanowiłby zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników spacerujących ścieżką.

Celem działań podjętych przez ZZM jest usunięcie drzew, które zostały zaatakowane przez grzyb Hymenoscyphus fraxineus, odpowiedzialny za zamieranie jesionów. W wyniku tych cięć planowane jest usunięcie około 80-100 drzew, które wykazują widoczne uszkodzenia. Zakażone drzewa rosną w pobliżu popularnych ścieżek i dróg leśnych, które są uczęszczane przez mieszkańców, dlatego usunięcie ich jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa.

Zamieranie jesionów to problem, który dotyka nie tylko Kraków, ale również ponad 20 krajów w Europie. Grzyb Hymenoscyphus fraxineus, który prawdopodobnie pochodzi z Azji Wschodniej, spowodował znaczne pogorszenie kondycji jesionu wyniosłego. Z tego powodu, od 2016 roku, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zrezygnował z nasadzeń tego gatunku na terenie miasta.

"Proces chorobowy drzewa w przypadku zamierania jesionu rozpoczyna się od zasiedlenia przez grzyba pędów oraz drewna przewodzącego wodę utrudniając lub uniemożliwiając pełnienie tej ważnej funkcji. W konsekwencji kolejnym etapem choroby jest utrata przez drzewo znacznej części ulistnienia. Ubytek korony drzewa powoduje postępujące osłabienie, a w konsekwencji zamieranie drzewa i rozwój innych gatunków grzybów rozkładających drewno w strefie korzeniowej oraz w dolnej części pnia. Do najczęściej obserwowanych należy biały rozkład drewna powodowany przez lakownice Ganoderma spp., której owocniki pojawiają się już w bardzo zaawansowanym etapie rozkładu drewna. Proces ten przebiega nierównomiernie w obrębie drzewa przez co wyżej położone części pnia nie wykazują oznak rozkładu drewna, a co najwyżej oznaki wtórnego zasiedlenia przez owady kambioksylofagiczne" – możemy przeczytać w jednym z artykułów na stronie ZZM. Pojawia się w nim również informacja o potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z takim stanem rzeczy: – Tak osłabione drzewa bardzo często ulegają naturalnym wykrotom. Ponadto gwałtowne zjawiska pogodowe w ostatnich latach spowodowały nasilenie zniszczeń w drzewostanach powodując uszkodzenie korzeni oraz liczne zawieszenia się drzew. Stan takiego drzewa i związane z nim zagrożenie wykrotem/wywrotem uniemożliwia pozostawienie go stojącego w miejscu często uczęszczanym przez mieszkańców np. przy ścieżce spacerowej.

Wykrot jesiona w Lesie Łęgowskim zaatakowanego przez grzyb Hymenoscyphus fraxineus (z dnia 08.02.2024 r.)/Fot.: materiały prasowe ZZM
Wykrot jesiona w Lesie Łęgowskim zaatakowanego przez grzyb Hymenoscyphus fraxineus (z dnia 08.02.2024 r.)/Fot.: materiały prasowe ZZM

"Ilość chorych, wywracających się jesionów jest duża"

– Choroba doskwiera bardzo dużej liczbie drzew i o tym jest powyższy artykuł, drzewa wytypowano do wycinki ze względów bezpieczeństwa. Mowa tutaj o ścieżkach, miejscach uczęszczanych przez odwiedzających. Zakres cięć sięga na ok. 30 m od ścieżki, czyli na wysokość drzewa, którego upadek stanowiłby zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników spacerujących ścieżką – tłumaczy w rozmowie z portalem Głos24 – Aleksandra Mikolaszek, rzeczniczka prasowa krakowskiego ZZM i dodaje: – W lesie co do zasady nie prowadzi się nasadzeń zastępczych rozumianych tak jak te parkowe. W miejscach obecnie wyznaczonych do cięć mamy do czynienia z odnowieniem naturalnym, w to miejsce bardzo chętnie „wchodzi” chociażby jawor. Jeśli cięcia spowodowałyby znaczne luki w drzewostanie, wtedy w takich lukach realizowane są podsadzenia, jak miało to miejsce choćby w 2019 r. Ilość chorych, wywracających się jesionów jest duża, więc działania zmierzające do wymiany drzewostanu na inny muszą być prowadzone na bieżąco. Drzewa nie są cięte na sprzedaż. Sprzedaż jest zjawiskiem wtórnym, ponieważ ilość martwego drewna w Lesie Łęgowskim jest bardzo duża. Nie można więc zostawić wszystkich ściętych drzew. Część pozyskanego drewna jest wykorzystywana również powtórnie, chociażby do naprawy infrastruktury leśnej takiej jak mostki, kładki, miejsca piknikowe itp. Informacje na temat cięć oraz ich przyczyny, jaką jest wymieranie jesionów, znajdują się na naszej stronie.

Cięcia w Lesie Łęgowskim planowane są do końca roku.

Fot. gł.: wikipedia, Mach240390 - Praca własna, CC BY 4.0

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka