poniedziałek, 14 lutego 2022 09:23

Kraków. Walentynki dla zwierząt i planety!

Autor Joanna Obajtek
Kraków. Walentynki dla zwierząt i planety!

Istnieje wiele sposobów na spędzenie święta zakochanych. W tym roku można wesprzeć potrzebujących i uratować planetę. Wystarczy dołączyć do krakowskich walentynkowych akcji.

Walentynki to czas zakochanych, ale nie tylko. W tym dniu miłością powinniśmy obdarować również zwierzęta, a jeśli drogi jest nam los naszej planety, możemy odmienić jej sytuację.


Pomóż zwierzętom i otrzymaj prezent

Krakowskie centrum handlowe w Czyżynach przy ul. Medweckiego 2. zachęca do spędzenia walentynek... nietypowo. Pomagając bezdomnym zwierzętom można zdobyć upominek dla drugiej połówki, jeśli dotychczas nie mieliśmy na niego pomysłu.

Już 12 lutego między 10 a 16 można dołączyć do zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt z Fundacji  Dla Zwierząt La Fauna. Zwierzętom można podarować psią i kocią karmę, miseczki, smycze, podkłady higieniczne, szelki, żwirek, ciepłe koce i zabawki. Dary można zostawić na pasażu obok Carrefoura.

—Zwierzęta, także te doświadczone przez los, potrafią kochać szczególnie mocno i równie mocno potrzebować naszego wsparcia. Dlatego wspólnie z Fundacją La Fauna zachęcamy, by zatroszczyć się o psiaki i mruczki z najbliższej okolicy, a także rozeznać temat adopcji w punkcie informacyjnym– mówi Anna Brzozowska, przedstawicielka centrum handlowego Nowe Czyżyny w Krakowie.

Na uczestników akcji czekają walentynkowe zabawy, kiermasz fundacyjnych gadżetów, gdzie będzie można zakupić np. mydełko w kształcie psiej łapki lub kubek. Nie zabraknie również atrakcji dla par. Na tle walentynkowej scenografii będzie można wykonać bezpłatne, pamiątkowe zdjęcie z kimś bliskim, także z ukochanym pupilem.

W sobotę, na pary czeka również zabawa, w której można wygrać kosmetyki z perfumerii Douglas, Yves Rocher oraz Silcare, dodatki od 50 Style, kupony rabatowe na zakupy w home&you, biżuteria z Jubiler Sezam, słodkie wypieki z kawiarni Nakielny, vouchery do Domino’s Pizza oraz Hindus Indian Food, akcesoria marki Pierre Cardin oraz wiele innych.

Cały dochód z akcji zostanie przekazany czworonogom z krakowskiej La Fauny.


„Pokochaj planetę” przed magistratem

W poniedziałek 14 lutego przed magistratem przy placu Wszystkich Świętych krakowianie mogą odmienić mlos planety i oddać elektroodpady. W zamian otrzymają roślinę, która pozytywnie wpływa na klimat. Na skwerze przed magistratem będzie czekać Ekopudełko, do którego oddamy zużyte baterie, płyty CD, żarówki, telefony komórkowe, ładowarki, czajniki, suszarki i odkurzacze. Na uczestników akcji czeka 10 tys domowych roślin z gatunku crassula i kalanchoe. Każda osoba otrzyma jedną sadzonkę.

fot. materiały prasowe/krakow.pl

Akcja potrwa do 18 lutego i wtedy  rozpocznie się miejska kampania „Kraków w dobrym klimacie”.

W akcję zaangażowane będą również uczniowie i nauczyciele 20 krakowskich szkół, którzy zgromadzą elektroodpady i przekażą je Elektrobrygadzie, jeżdżącej specjalnymi ekologicznymi pojazdami, które będą podjeżdżać pod placówki o ustalonej wcześniej godzinie.

Lokalizacja Ekopudełek:

  • w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Nowohuckiej 1d (przy Lamusowni)
  • w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Krzemienieckiej 40
  • przy Urzędzie Miasta Krakowa (al. Powstania Warszawskiego 10),
  • przy Urzędzie Miasta Krakowa (ul. Wielicka 28a)
  • przy Galerii Krakowskiej (ul. Pawia 5)
  • przy Centrum Serenada (al. Bora-Komorowskiego 41)
  • przy Centrum Handlowym M1 (al. Pokoju 67)
  • przy Galerii Bronowice (ul. Stawowa 61)
  • przy Centrum Handlowym Bonarka (ul. Kamieńskiego 11).


Budki i karmniki na walentynki

W poniedziałek 14 lutego o 12 na placu Wszystkich Świętych MPO Kraków i Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka rozda mieszkańcom Krakowa budki i karmniki. Wszystko w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie”. Do rozdania jest 1 tys. ekologicznych karmników.

Kraków dba o ekologię miasta. Celem akcji rozdawania karmników jest maksymalne ograniczenie marnotrawstwa zawartej w odpadach energii. Podobnie jest ze zbiórką drewna przez miasto.  MPO Kraków odbiera od krakowian odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia.

Budki na Walentynki będą rozdawane  w poniedziałek o 12 na placu Wszystkich Świętych.

Fot. organizatora

Kraków

Kraków - najnowsze informacje