poniedziałek, 22 lutego 2021 13:49

Kraków zainwestuje w wymianę oświetlenia na LED-owe. Czy na tym zyska czy straci?

Autor Marzena Gitler
Kraków zainwestuje w wymianę oświetlenia na LED-owe. Czy na tym zyska czy straci?

Pomysłodawcą wymiany oświetlenia na tańsze, ledowe jest radny Łukasz Wantuch. Czy jednak uda się na tym naprawdę zaoszczędzić?

O projekcie uchwały kierunkowej do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie wymiany opraw miejskich latarni z sodowych na ledowe oraz Smart City dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych RMK.

Pomysłodawcą projektu uchwały jest radny Łukasz Wantuch. Celem uchwały są oszczędności na rachunkach za prąd oraz zwiększenie udziału urządzeń typu Smart City w całym mieście.

– Inspiracją są działania innych miast w tym zakresie. Warszawa w ciągu 2 lat wymieni oświetlenie na ledowe. To jest korzyść ekonomiczna i wizerunkowa – tłumaczył radny Wantuch.

– Trudno nie zgodzić się co do słuszności tego pomysłu, wariant w którym wymieniamy oświetlenie w ciągu 2-3 lat jest ambitny, ale możliwy do zrealizowania – mówiła Janina Pokrywa, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa. W ciągu ostatnich 5 lat 16 tys. latarni z sodowych stało się ledowymi. Na ewentualną wymianę czeka jeszcze ok. 50 tys. W tym roku oświetlenie na ledowe odbędzie się m.in. na osiedlach: Albertyńskim, Niepodległości i Kościuszkowskim, koszt to 2 mln zł. Natomiast oświetlenie ul. Na Zakolu Wisły kosztować będzie 300 tys. zł. Szacuje się, że wymiana oprawy z sodowej na ledową to koszt ok. 2 tys. zł.

– Kontaktowałem się z firmami, które zajmują się wymianą opraw, potwierdzają, że po wymianie oświetlenia na nowoczesne rachunki za prąd spadają o ok. połowę – tłumaczył radny Łukasz Wantuch.

Radni zgodnie podkreślali, że modernizacja oświetlenia jest potrzeba, lecz wskazywali też na jej spory koszt oraz fakt, że w związku z epidemią koronawirusa są pilniejsze i ważniejsze potrzeby, na które trzeba znaleźć środki. Pytali, jaki jest rachunek zysków i strat, jakie oszczędności wynikają z wymiany na przykład po roku od wymiany oświetlenia na ledowe.

W związku z dużą liczbą pytań podjęta została decyzja o odłożeniu opiniowania tego projektu uchwały do kolejnego posiedzenia Komisji. Zarząd Dróg Miasta Krakowa zobligował się do przygotowania informacji, które będą odpowiedzią na nurtujące radnych pytania.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje