niedziela, 15 maja 2022 16:21

Kraków: Zmarł Jerzy Trela. Aktor miał 80 lat

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Zmarł Jerzy Trela. Aktor miał 80 lat

Nie żyje Jerzy Trela - znany aktor, profesor PWST w Krakowie. Miał 80 lat.

O śmierci aktora poinformowano na Facebooku krakowskiego Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej.

-Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dzisiaj zmarł Jerzy Trela - wspaniały aktor, cudowny człowiek, legenda teatru polskiego - nasz kolega. Każde słowa wydają się w tej chwili niewystarczające. Łączymy się w bólu z Rodziną i Bliskimi.

W minionym tygodniu (11 maja) Rada Miasta nadała Jerzemu Treli tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej".

-Z prawdziwym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Treli, jednego z najznamienitszych polskich aktorów, niedościgłego mistrza i niezwykłego człowieka. Na scenie ważył każde słowo, przypisując mu wręcz metafizyczne znaczenie. Był twórcą wybitnym, o czym świadczą wszystkie jego role na stałe zapisane w pamięci polskiego teatru. Jerzy Trela współpracował z Teatrem KTO przy spektaklu "Biało-Czerwona" z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy spektakularnym widowisku "Nowy Targ" z okazji 650-lecia lokacji miasta. Jesteśmy wdzięczni za te spotkania

-wspominali zmarłego aktora pracownicy Teatro KTO.

Jerzy Trela

Aktor urodził się 14 marca 1942 r. w Leńczach (Małopolska). Ukończył studia na PWST w Krakowie, gdzie później wykładał jako profesor. Trela był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU.

Do najbardziej znanych ról filmowych aktora można zaliczyć występy m.in. w "Kolumbach" (reż. Janusz Morgenstern), "Matce Królów" (Janusz Zaorski), "Trzech kolorach. Białym" (Krzysztof Kieślowski) i "Panu Tadeuszu" (Andrzej Wajda).

Kraków

Kraków - najnowsze informacje