poniedziałek, 17 stycznia 2022 07:37

Kraska podał najnowsze dane. Ile z nich to Omikron?

Autor Marzena Gitler
Kraska podał najnowsze dane. Ile z nich to Omikron?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie Polsat News podał najnowsze dane, dotyczące koronawirusa.

— Wydaje się, że już rozpędzamy się, ta piąta fala puka do granic. Dziś to 10 tys. 445 przypadków - mówił na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Gdy porównamy to tydzień do tygodnia, to jest wzrost o 34 proc. Zmarły cztery osoby, ale to dane z raportowania weekendowego - dodał.

— Widzimy, że ten trend wzrostowy już od kilkunastu dni się utrzymuje — mówił wiceminister, Poinformował również, że 611 przypadków to zakażenia nowym wariantem Omikron. — Jeżeli procentowo spojrzymy do ilości wykonanych próbek, to jest 16,5 proc. wszystkich przebadanych — mówił Kraska.

Wiceminister zdrowia był pytany o to, kiedy spodziewany jest szczyt piątej fali. Zdaniem resortu nastąpi to za dwa - trzy tygodnie. — Symulacje, które mamy przewidują, że szczyt nastąpi za dwa-trzy tygodnie. Wtedy Omikron powinien zdominować wariant Delta. Zadajemy sobie pytanie, ile z tych osób trafi do szpitali — mówił w studiu. Przypomniał jednak, że w krajach, gdzie jest wysoki poziom wyszczepienia, poziom hospitalizacji nie jest tak wysoki.

Na pytania o działania resortu, stwierdził, że nie planuje się wprowadzania żadnych nowych obostrzeń . — Nie planujemy wprowadzać żadnych nowych obostrzeń. Staramy się wyjść wcześniej przed piątą falą — mówił Kraska. Zapowiedział też, że do regionów, gdzie obecnie jest najwięcej zakażeń, zostaną wysłane maseczki.

Zapytany o obowiązkowe szczepienie dla kolejnych grup zawodowych poinformował, że wciąż trwają na ten temat rozmowy, ale są już na ukończeniu. — Myślę, że rozmowy z resortami są na ukończeniu i decyzje niedługo zapadną. W tej chwili trudno powiedzieć — powiedział.

Jeśli chodzi o piątą falę to, jak mówił Kraska Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na czarny scenariusz: "duża liczba zakażeń i duża liczba hospitalizacji".

Na koniec odniósł się do piątkowej rezygnacji 13 z 17 członków Rady Medycznej. — Dziś mamy posiedzenie sztabu kryzysowego, ale też ścisłego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, gdzie chcemy się zastanowić nad formułą — mówił Kraska i zapowiedział, że dziś po południu komunikat w tej sprawie wyda minister zdrowia Adam Niedzielski. — Rada Medyczna i jej wskazówki, które z niej płynęły, musiały też uwzględniać wszystkie aspekty nie tylko medyczne — dodał.

fot. gov.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje