wtorek, 5 lipca 2022 13:35

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" - Jak z głową spędzić wakacje?

Autor Patryk Trzaska
"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" - Jak z głową spędzić wakacje?

W niedzielne popołudnie (03.07) na placu targowym w Suchej Beskidzkiej funkcjonariusze Policji, Strażacy, Goprowcy, Wojsko, Straż Ochrony Kolei, przedstawiciele Babiogórskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwo Sucha, a także przedstawiciele sanepidu przeprowadzili akcję informacyjną na temat bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji skierowaną do dzieci,  jak i dorosłych.

Niedzielna akcja to pierwsze z czterech zaplanowanych na lipiec spotkań, które będą się odbywać na terenie powiatu suskiego. Celem organizatorów jest propagowanie bezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych podczas trwania wakacji.

Zespół policjantów z KPP Sucha Beskidzka i policjantek z KWP Kraków na stoisku - fot. KPP Sucha Beskidzka

W akcję zaangażowali się przedstawiciele Urzędu Miasta Sucha Beskidzka, Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Ochotniczej Straży Pożarnej Sucha Beskidzka Miasto oraz Błądzonka,  112 Batalionu Lekkiej Piechoty z Oświęcimia, Babiogórskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Sucha, Straży Ochrony Kolei, oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suchej Beskidzkiej.

Chłopiec siedzący na quadzie z żołnierzem WOT - fot. KPP Sucha Beskidzka 

W trakcie spotkań na każdym ze stoisk szczególną uwagę poświęcano tematyce wszelkiego rodzaju wypoczynku. Przypominano problematykę zagrożeń w górach, na terenach leśnych, szlakach górskich, a przede wszystkim w czasie wypoczynku nad wodą i w wodzie, zgodnie z założeniami ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Dla uczestników przygotowano różnego rodzaju konkursy, tj. pytania, krzyżówki, dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji, w trakcie, których dzieci otrzymywały nagrody rzeczowe.

Nagrody dodatkowe dla najmniejszych słuchaczy spotkania profilaktycznego ufundował Urząd Miasta Sucha Beskidzka. Młodzież zachęcano do udziału w konkursie filmowym, pn. „Artystyczny przewodnik", promującym bezpieczeństwo przebywania w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia.

Podczas imprezy promowano także narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Rodzice oraz opiekunowie mogli w trakcie spotkania dowiedzieć się, w jaki sposób przy jej pomocy można zgłaszać np. niebezpieczeństwa w trakcie wypoczynku z dziećmi. Zainteresowanym przybliżono techniczną stronę KMZB oraz to w jaki sposób posługiwać się mapą i skutecznie z niej korzystać. Wręczano też ulotki z informacjami dotyczącymi zabezpieczenia domów lub mieszkań przed wyjazdem na wakacje. Uczestnicy akcji otrzymywali inne materiały profilaktyczne tj. zagrożenia w sieci lub informacje dotyczące bezpieczeństwa seniorów.

Rodzina trzymająca tablice z napisem kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą - fot. KPP Sucha Beskidzka

Wszystkie obecne na spotkaniu pociechy z rodzicami miały możliwość obejrzenia pojazdów uprzywilejowanych Policji oraz Straży Pożarnej, a także pojazdu ratowniczego ratowników GOPR. Dzięki OSP Sucha Miasto każdy mógł usiąść za sterami łódki ratowniczej. Straż Ochrony Kolei udostępniła wszystkim uczestnikom do obejrzenia swój pojazd specjalistyczny. Obecni na pikniku wojskowi prezentowali nie tylko pojazdy, ale też specjalistyczne wyposażenie w tym broń strzelecką.  Ze szczytu rozłożonej ścianki wspinaczkowej pod okiem Goprowców, każdy mógł zobaczyć suski rynek. W akcji profilaktycznej funkcjonariuszy wspomagały maskotki przedstawiające smoki. Pierwszy dobrze znany dzieciom z terenu powiatu suskiego był Policek z KPP Sucha Beskidzka, a drugim był Inspektor Wawelek z KWP Kraków.

Policjanci stojący z maskotkami smokami z tablica kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą - fot. KPP Sucha Beskidzka 

Biorące udział w akcji dzieci chętnie korzystały z wszystkich zapewnionych atrakcji z zainteresowaniem i uwagą słuchały prelekcji prowadzonych przy każdym z przygotowanych stoisk. W związku z wysokimi temperaturami, by każdy chętny mógł się schłodzić, strażacy rozwinęli kurtynę wodną.

Dzieci trzymające worki plażowe z napisem kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą - fot. KPP Sucha Beskidzka

Policja zachęca do uczestnictwa w kolejnej akcji profilaktycznej, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 10.07.2022 r. w godzinach 14:00-18:00 na terenie MKS Halniak w Makowie Podhalańskim.

inf./fot. KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje