czwartek, 19 maja 2022 10:47

Krótsza podróż do Krakowa. Zakończono modernizację DK 94 w Modlnicy

Autor Marzena Gitler
Krótsza podróż do Krakowa. Zakończono modernizację DK 94 w Modlnicy

Zakończyły się prace na modernizowanym odcinku drogi krajowej nr 94 od węzła Modlnica do ronda ze zjazdem na Giebułtów w powiecie krakowskim. Od wczoraj kierowcy mogą jeździć dwupasmową drogą  w każdym kierunku.

Zakończyły się prace na modernizowanym odcinku drogi krajowej nr 94 od węzła Modlnica do ronda ze zjazdem na Giebułtów (w podkrakowskiej gminie Wielka Wieś). Dzięki tej inwestycji podróżujący tą trasą będą mogli szybciej dostać się do stolicy Małopolski.

- Rozbudowa drogi krajowej nr 94 w miejscowości Modlnica w gminie Wielka Wieś to jedna z tych inwestycji, na którą Mieszkańcy czekali od wielu lat. Zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2020 odcinek pomiędzy Modlnicą i Szycami przejeżdża 28 675 pojazdów na dobę – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Kierowcy mogą korzystać z dwóch dwupasmowych jezdni. Zamiast skrzyżowań DK94 z ulicami Jurajską, Lipową i Wierzbową powstały ronda dwupasowe turbinowe. Wybudowano dwa skrzyżowania z ulicami św. Wojciecha, Ulubioną oraz Polną, które umożliwiają skręt w prawo z drogi krajowej. Powstały trzy zjazdy z DK94 na drogi gminne wraz z przebudową odcinków tych dróg, przejście dla małych zwierząt, zatoki autobusowe z pasami oddzielającymi od jezdni oraz chodniki. Powstały też drogi techniczne do obsługi zbiorników retencyjnego i odparowującego. Wybudowane i przebudowane zostały kanalizacje deszczowa i sanitarna oraz sieci wodociągowa, telekomunikacyjna i energetyczna.

Inwestycja na tym odcinku pozwoli na zwiększenie przepustowości, bezpieczeństwa, komfortu, a także skróci czas jazdy nawet o 15 minut dla osób codziennie dojeżdżających do Krakowa

„Zielone światło” dla tej inwestycji zapaliło się 22 września 2020 r., kiedy to Wojewoda Małopolski wydał decyzję zezwalającą na jej realizację i nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu inwestor mógł od razu przystępować do prac.

GDDKiA uprzedza, że choć już oddano trasę dla kierowców, zapowiada, że prowadzone będą jeszcze prace przy umacnianiu skarp i poprawianiu rowów. Do czasu ukończenia tych prac obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50 km/h. Mogą też wystąpić chwilowe zajęcia pasów ruchu. Roboty wykończeniowe potrwają jeszcze do czerwca.

fot. GDDKiA

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje