środa, 19 stycznia 2022 15:19

Krzeszowice. Nie żyje wyjątkowy chłopak. Motywował do pokonywania barier

Autor Marzena Gitler
Krzeszowice. Nie żyje wyjątkowy chłopak. Motywował do pokonywania barier

Nie żyje 20-letni Wojtek Urbanik. Niepełnosprawny mieszkaniec Krzeszowic przełamywał bariery w spojrzeniu na ludzi podobnych do niego. Podróżował, prowadził fanpejdże i kanały w mediach społecznościowych. Spotykał się z gwiazdami. Odszedł 15 stycznia.

Wojtek był podopiecznym Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. "Wojtek Urbanik – o podróżach marzył właściwie od zawsze, na wózku inwalidzkim porusza się od dziesięciu lat… od sześciu lat jest podopiecznym Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci." - napisało o nim na swojej stronie hospicjum.

Wojtek urodził się z choroba genetyczną. Miał postępujący zanik mięśni. Pierwsze objawy pojawiły się, gdy skończył trzy lata. "Diagnoza wywróciła do góry nogami życie całej rodziny" - czytamy na stronie hospicjum. "Mama Wojtka przyznaje, że nie od razu pogodziła się z chorobą syna. Początkowo szukała lekarstwa… w końcu jednak zdała sobie sprawę z tego, że ono nie istnieje. „Postanowiłam, że będziemy żyć najlepiej jak się da… Tak, żeby Wojtek jak najwięcej widział i żeby miał wielu znajomych” – mówi Justyna Urbanik."

Odskocznią od szarej rzeczywistości i zmagania się z postępującą chorobą były marzenia. Wojtek marzył o podróżach. Chciał zobaczyć Paryż a przede wszystkim Wieżę Eiffla. To marzenie udało się spełnić, gdy miał 7 lat. Wycieczka do stolicy Francji była prezentem na pierwszą komunię.

Gdy miał 10 lat Wojtek został osoba na wózku inwalidzkim. "Chłopak chciał zwiedzić cały kraj. Pomysł spodobał się rodzinie i rozpoczęły się wspólne wycieczki… z mamą, tatą i bratem. Postanowili odkrywać nowe miejsca. Wybierali te rejony, które nie są zbyt często (albo nie są w ogóle) odwiedzane" - opisuje historię Wojtka hospicjum.

Dzięki pomocy najbliższych stawiał sobie coraz wyżej poprzeczkę. I to dosłownie. Był nawet Kasprowym Wierchu. "Jak mówi: „Niezbyt często zdarza się, aby osoby niepełnosprawne wybierały się tam na wycieczkę” – a on lubi wyzwania" - relacjonuje hospicjum.

Gdy miał już 20 lat stwierdził, że "swoich przeżyć i wspomnień nie chce chować do szuflady" Tak powstała strona "Widziane z wózka", na której dzielił się swoimi doświadczeniami.

Miał opinię "dzielnego młodego człowieka".  Jako już dorosły zajął się promowaniem przełamywania barier. "Każdą przeszkodę można pokonać, jeśli bardzo się chce" - napisał na swojej stronie. Wraz z niesamowitą rodziną poruszając się na wózku przemierzał różne zakątki i na stronie dzielił się swoimi spostrzeżeniami i uwagami o dostępności rożnych lokalizacji dla osób niepełnosprawnych. Chciał "pokazać, że osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim może odwiedzić i odkryć wiele ciekawych miejsc". Zamieszczał zdjęcia ze swoich podróży. Na jego profilu są też zdjęcia ze spotkań ze znanymi ludźmi, ze sportowcami m.in. z Agnieszką Radwańską i Krzytsztofem Hołowczycem.

Wojtek odszedł 15 stycznia. "Z przykrością pragniemy poinformować, że w dniu 15.01.2022 zmarł Wojtek. W naszej pamięci zostanie na zawsze jako osoba bardzo pozytywna, pomocna, ciekawa świata i dążąca do swoich celów, pomimo fizycznych ograniczeń i niepełnosprawności. Mamy nadzieję, że jego podróże i relacje stały / staną się inspiracją zarówno dla osób sprawnych, jak i tych z niepełnosprawnościami do tego, że warto być ciekawym świata, zwiedzać go w miarę możliwości, a także pomagać tym, którzy sami swoich marzeń i planów nie są w stanie zrealizować. Strona nie będzie już aktualizowana o nowe wpisy, ale pozostanie w sieci jako źródło informacji i jako dowód, że każdy może spełniać swoje marzenia" - napisali najbliżsi na jego stronie.

Z przykrością pragniemy poinformować, że w dniu 15.01.2022 zmarł Wojtek. W naszej pamięci zostanie na zawsze jako osoba...

Opublikowany przez Widziane z wózka Wtorek, 18 stycznia 2022

Pożegnał go też radny z Krzeszowic - Kamil Kłosowski: "Mieszkaniec Krzeszowic, który stale mnie motywował do pokonywania barier wynikających z niepełnosprawności [*]"

Mieszkaniec Krzeszowic, który stale mnie motywował do pokonywania barier wynikających z niepełnosprawności 🕯 [*]

Opublikowany przez Kamila Kłosowskiego - Radnego Radego Miejskieja Gminego Krzeszowicego Wtorek, 18 stycznia 2022

„Bardzo to przykre i niesamowicie smutne... Wojtek pomagał mi w prowadzeniu bazarku dla moich zwierzaków. Wyszukiwał i zamawiał bardzo atrakcyjne fanty, które zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. To bardzo uczynny i życzliwy Chłopak, który dzielnie znosił swoją niepełnosprawność, pozytywnie nastawiony do świata. Wojtku! Serdecznie Ci dziękuję wraz ze swoją zwierzęcą ekipą. Zawsze byłam pełna podziwu i uznania dla Ciebie. Za wcześnie odszedłeś, za wcześnie... Wielki żal (…)” – pożegnała Wojtka Magdalena Lechowska, była wolontariuszką w Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która przygarnęła 14 kotów i 4 psy.

„Wojtka nie znałam osobiście, ale jego postawa w walce chorobą, podróże i relacje zawsze będą inspiracją i dowodem, że można spełniać swoje marzenia bez względu na okoliczności!” – napisała  Mariola Lesiak-Bzdak, mama niepełnosprawnej Emmy.

fot. Fb. Widziane z wózka

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje