czwartek, 17 czerwca 2021 06:45

Krzeszowickie Targi Grzewcze – arena dyskusji o źródłach grzewczych

Autor Aleksandra Tokarz
Krzeszowickie Targi Grzewcze – arena dyskusji o źródłach grzewczych

Krzeszowickie Targi Grzewcze to nie tylko fachowa porada, ale także możliwość uzyskania rzetelnych informacji. W sobotę, 12 czerwca, na placu targowym w Krzeszowicach odbyła się IV już edycja wydarzenia. – Jego organizacja daje sposobność stworzenie miejsca i prezentacji, a także dyskusji na temat nowoczesnych technik i źródeł grzewczych, które obejmują ekologiczne kotły na gaz, na biomasę oraz instalacje odnawialnych źródeł energii – mówi ekodoradca Karolina Götz.

Krzeszowickie Targi Ekologiczne co roku cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W minionym, naznaczonym pandemią roku wydarzenie nie mogło się odbyć. Teraz powróciło z podwójną siłą. Zwiedzający zgodnie podkreślali, że krzeszowickie targi są wyjątkowe, głównie z uwagi na fakt, iż w jednym miejscu można zasięgnąć porady o dofinansowaniu na wymianę kopciucha, a także dowiedzieć się więcej na temat ekologicznego, oszczędnego sposobu ogrzewania. - Można na miejscu "dotknąć" urządzenia oraz poszerzyć wiedzę na temat jego działania - podkreślali.

W IV edycji Krzeszowickich Targów Grzewczych udział wzięli wystawcy ekologicznych źródeł ciepła i instalacji odnawialnych źródeł energii. Osoby zainteresowane instalacją nowego kotła, fotowoltaiki, kolektorów słonecznych czy pompy ciepła mogły skorzystać z fachowych porad producentów i dystrybutorów kotłów na gaz oraz biomasę, a także producentów i dystrybutorów instalacji OZE.

Podczas targów pracownicy Urzędu Miejskiego udzielali informacji w zakresie wymiany kotłów i możliwości otrzymania na ten cel dofinansowań z Programu Czyste Powietrze. Ten zakłada dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

- Dotacje na razie są przyznawane na dwóch poziomach – podstawowym – 30 proc. i podwyższonym – 60 proc. Do poziomu podwyższonego uprawnione są osoby, których dochód nie przekracza 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1960 zł, jeśli gospodarują samotnie – tłumaczy ekodoradca Gminy Krzeszowice Karolina Götz, która wsparła Targi. Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Główne założenie programu to walka ze smogiem. Ale nie tylko. – To także wsparcie dla szybszego wdrażania uchwały antysmogowej dla województwa Małopolskiego – tłumaczy ekorodaca. Beneficjenci Programu Czyste Powietrze są obsługiwani także w gminie, gdzie funkcjonuje przeznaczony dla nich punkt. - Skorzystać mogą z niego właściciele budynków jednorodzinnych – dodaje Karolina Götz.

Kompleksowe doradztwo w sprawie zmiany ogrzewania na zasilanie gazem ziemnym przedstawiło zaproszone na Targi PGNiG. W wydarzeniu udział wzięła także Fundacja Carbon Footprint i Portal Świat OZE, które działają na rzecz budowania świadomości ekologicznej poprzez liczne projekty edukacyjne.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że bycie „eko” to już nie moda, ale konkretne działania, które przyniosą korzyści nie tylko nam osobiście, ale naszym pokoleniom oraz całej planecie. Naprawdę warto.

Urządzenia grzewcze demonstrowały firmy z terenu Krzeszowic i nie tylko. Pojawili się producenci urządzeń, a także instalatorzy współpracujący z nimi:

1. Firma Instalterm Artur Życki z Krzeszowic wystawiała się z Viessmanem

2. Firma Termo Gaz z Krzeszowic - Auer - Ciepłotech, De Dietrich, Viessmann

3. Eko Technologia Wojciech Chochół Krzeszowice - to pompy ciepła , fotowoltaika kotły gazowe i pelletowe

4. Perfekt CO - fotowoltaika , pompy ciepła , kotły gazowe

5. Sas -pompy ciepła

6. Cichewicz kotły na biomasę

7. Eco Partner - Fotowoltaika

8. Kołton -kotły na pellet i pompy ciepła

9. Erato Energy - Fotowoltaika

10. Auer - kotły kondensacyjne gazowe , pompy ciepła , kominki gazowe

11. Columbus -fotowoltaika , pompy ciepła

12. Serigstad - kotły na biomasę

13. White Label - fotowoltaika

14. Dram system - Usługi Instalacyjno Montażowe

15. PNIG - energia dla domu

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje