środa, 26 lutego 2020 11:49

Książ Wielki. Poradnia kardiologiczna wzbogaciła się o sprzęt za 20 tys. zł

Autor Mirosław Haładyj
Książ Wielki. Poradnia kardiologiczna wzbogaciła się o sprzęt za 20 tys. zł

Doktor Andrzej Gumula, kierownik Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Książu Wielkim z dumą zaprezentował zakupiony za 20 tys. zł zestaw do badania czynności serca na odległość, czyli tzw. holter.

Pacjentowi wypożycza się do domu jedynie niewielki rejestrator, z którego potem główne urządzenie odczytuje potrzebne dane. Nowy sprzęt ułatwi diagnostykę w niedawno otwartej Poradni Kardiologicznej, mieszczącej się w księżowskim ośrodku, w której, w co drugi piątek, przyjmuje kardiolog Marta Szuksztul.

O tym, jak bardzo potrzebna była poradnia świadczą terminy - aktualnie zapisy przyjmowane są dopiero na lipiec, ale to i tak jest szybki termin w porównaniu z innymi poradniami tego typu.  W poradni kardiologicznej na każdego pacjenta poświęca się przynajmniej pół godziny. Najpierw pielęgniarka robi mu EKG i bada ciśnienie krwi. Jeśli trzeba wykonuje się na miejscu także badanie echa serca, do czego służy posiadany, nowoczesny aparat USG.

– Nic dziwnego, że pacjenci natychmiast ustawili się w kolejce.  – Do kardiologa powinny się zgłaszać profilaktycznie osoby, które ukończyły 50 lat oraz wszyscy ci, którzy czują podejrzane bóle w okolicy serca. Już wykryliśmy u kilku pacjentów stan przedzawałowy i tylko nasza szybka interwencja uchroniła ich przed najgorszym

– podkreśla Andrzej Gumula, kierownik Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Książu Wielkim.

Fot. i inf.: UG Książ Wielki

Miechów - najnowsze informacje