wtorek, 9 kwietnia 2024 12:54

Kto może zyskać na zwycięstwie Miszalskiego bądź Gibały? Rada Miasta będzie miała inny skład

Autor Patryk Trzaska
Kto może zyskać na zwycięstwie Miszalskiego bądź Gibały? Rada Miasta będzie miała inny skład

Kiedy oczy wszystkich w Krakowie skierowane są na starcie pomiędzy Aleksandrem Miszalskim i Łukaszem Gibałą w walce o urząd prezydenta miasta w tle toczy się walka o mandaty w radzie miasta i sejmie. Kto może zyskać w przypadku zwycięstwa posła KO bądź lidera Krakowa dla Mieszkańców w wyborach samorządowych?

Za nami wybory samorządowe. Przy urnach mieszkańcy wybrali swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów czy sejmikach wojewódzkich. Głosy oddawano również na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak tutaj na rozstrzygnięcie w wielu miejscach trzeba będzie poczekać do wyniku drugiej tury.

W Krakowie pierwszą turę prezydencką nieoczekiwanie wygrał Aleksander Miszalski, zdobywając 37,2% głosów. Jego kontrkandydatem w wyborczej dogrywce będzie Łukasz Gibała, na którego 7 kwietnia swój głos oddało 26,7% wyborców.

Obaj politycy rozpoczęli już kampanie przed drugą turą, jednak nie tylko im może zależeć na końcowym triumfie. W cieniu krakowskich wyborów prezydenckich poznaliśmy również wyniki do Rady Miasta Krakowa. Samodzielną większość uzyskała Koalicja Obywatelska z 24 mandatami, drugie Prawo i Sprawiedliwość w nowym rozdaniu będzie miało 12 radnych, a Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały siedmiu. Nie wszystkie nazwiska podane przez Państwową Komisję wyborczą zobaczymy jednak na sali obrad. Wszystko przez to, że zwycięstwo jednego z kandydatów na urząd prezydenta Krakowa zwolni jedno miejsce w Radzie Miasta.

Łukasz Gibała jako jedyny z KdM zdobył mandat w okręgu nr 3. Gdyby 21 kwietnia wygrał wybory prezydenckie jego miejsce w radzie zajmie Zuzanna Piekarz z partii Razem, która zdobyła drugi wynik na liście Krakowa dla Mieszkańców. Z kolei w przypadku zwycięstwa Aleksandra Miszalskiego, jego mandat poselski wygaśnie i trafi w ręce Dominika Jaśkowca – radnego KO i byłego przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Uzyskał on w październikowych wyborach parlamentarnych szóste miejsce w okręgu, jednak Koalicja Obywatelska zdobyła tam jednak pięć mandatów.

Jaśkowiec w wyborach samorządowych wywalczył mandat radnego w okręgu nr 1. Gdyby został posłem, pierwszym w kolejności do objęcia jego miejsca w radzie miasta będzie Bartłomiej Kocurek.

Zarówno Zuzanna Piekarz, jak i Dominik Jaśkowiec mogą odmówić przyjęcia mandatu.

Druga tura wyborów prezydenckich w Krakowie odbędzie się 21 kwietnia.

Foto: Łukasz Gibała (Facebook)/Aleksander Miszlaski (Facebook)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka