poniedziałek, 16 marca 2020 14:29

Kultura z Krakowa w wersji online. Jak znalazł na czas kwarantanny

Autor Katarzyna Domagała
Kultura z Krakowa w wersji online. Jak znalazł na czas kwarantanny

Muzea, galerie, teatry, mimo że zamknięte dla odwiedzających, nie zawiesiły swojej działalności w czasie epidemii. Przeniosły ją do sieci. Czas spędzony w domu - nie tylko podczas kwarantanny - nie musi wiązać się z nudą. To może być okres ciekawej aktywności kulturalnej, o co dbają również krakowskie instytucje kultury.

W ciekawych wydarzeniach kulturalnych można uczestniczyć właściwie bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do internetu. Oto, co na czas spędzony w domach, przygotowały krakowskie instytucje teatralne.

Krakowskie muzea

Na przykład Muzeum Krakowa zaprasza do przeglądania zbiorów zawartych w Cyfrowym Thesaurusie, gdzie znajdziemy ponad 18 800 eksponatów z trzech bogatych muzealnych kolekcji, obejmujących starą fotografię krakowską, zbiory teatralne i zbiory graficzne.

W katalogu on-line Muzeum Fotografii w Krakowie znajdziemy kolekcje zdigitalizowanych zdjęć, a także plakaty, czasopisma i kalendarze.

Nie wychodząc z domu, możemy również odwiedzać Wirtualne Muzea Małopolski, gdzie  znajdziemy ponad 1000 zdigitalizowanych obiektów z 42 małopolskich muzeów. Są tu dostępne eksponaty w formie 3D i 2D, poświęcone im teksty, a także materiały audio przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących oraz nagrania w technice audiodeskrypcji.

Krakowskie teatry

  • Teatr Groteska proponuje akcję „Złap Groteskę w sieci” i zaprasza wszystkie dzieci na specjalne, internetowe spotkania. Każdego dnia w samo południe, na stronie internetowej teatru umieszczane będą najpopularniejsze piosenki ze spektakli granych w Grotesce, natomiast w najbliższy piątek teatr zaprasza na wspólne oglądanie „Brzydkiego kaczątka”.
  • Łaźnia Nowa zadbała o miłośników teatru udostępniając „Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.

Planując wirtualne uczestnictwo w życiu kulturalnym, warto wziąć też pod uwagę bogatą ofertę biblioteki multimedialnej Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe - łącznie ponad kilka tysięcy materiałów audio i video można odtwarzać za pomocą www.ninateka.pl.

Przyszłe kilka tygodni mogą być dobrym czasem na nadrobienie zaległości w lekturach. Biblioteka Kraków przypomina o dostępie do cyfrowej biblioteki Wolne Lektury, w której można znaleźć klasykę literatury polskiej i światowej. E-booki i audiobooki z Wolnych Lektur można czytać on-line lub pobrać za darmo na dowolne urządzenie. Można też korzystać z wirtualnej czytelni  IBUK Libra. Do korzystania z niej potrzebne jest hasło do zdalnego logowania. Można  o nie poprosić mailowo w filii bibliotecznej, w której zwykle wypożycza się książki – dodatkowe informacje na stronie Biblioteki Kraków. Dodatkową opcją są też cyfrowe zbiory Biblioteki Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, która oferuje trzy miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków. Znajdziemy tam także mapy, rysunki, grafiki, fotografie, pocztówki czy nuty.

To tylko wybrane propozycje kulturalne. Lista możliwości ciągle się powiększa, bo poszczególne instytucje pracują nad zaproszeniem do kolejnych przedsięwzięć, w których można uczestniczyć w domowym zaciszu.

Strony internetowe krakowskich, ogólnopolskich i międzynarodowych instytucji kultury, a także ich profile w mediach społecznościowych zapełniają się teraz propozycjami inicjatyw kulturalnych, w których można uczestniczyć za pomocą Internetu. Korzystajmy z nich, wpuśćmy do domu kulturę w wersji on-line.

Źródło: krakow.pl

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka