poniedziałek, 29 lipca 2024 09:54, aktualizacja 4 miesiące temu

Kwalifikacja wojskowa 2025: kobiety również muszą się stawić!

Autor Małgorzata Gietner-Woszczyna
Kwalifikacja wojskowa 2025: kobiety również muszą się stawić!

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje się do kolejnej rundy kwalifikacji wojskowej. Nowe przepisy, które wejdą w życie w 2025 roku, obejmą szeroki wachlarz obywateli, w tym zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Co warto wiedzieć o zbliżającej się kwalifikacji wojskowej i kogo dokładnie dotyczą nowe regulacje?

Kogo obejmie kwalifikacja wojskowa?

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej, kwalifikacja wojskowa 2025 ma trwać od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Termin ogłoszenia kwalifikacji wyznaczono na 20 stycznia 2025 roku. W tym okresie wezwania mogą spodziewać się m.in.:

  • Mężczyźni urodzeni w 2006 roku, którzy osiągnęli pełnoletność.
  • Mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
  • Osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej z powodu stanu zdrowia, ale ich okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji lub złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.
  • Kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz te, które kończą naukę w zawodach związanych z obronnością w roku akademickim 2024/2025.
  • Osoby, które ukończyły 18. rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji.

Proces kwalifikacji wojskowej

Warto zaznaczyć, że kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z powołaniem do wojska. Jej celem jest jedynie określenie kategorii wojskowej, co może stanowić podstawę do ewentualnego powołania w przyszłości. Jak informuje Onet, osoby wyznaczone do stawienia się przed komisją wojskową będą wzywane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Wezwania powinny zostać dostarczone przynajmniej siedem dni przed wyznaczonym terminem komisji.

Ważne informacje dla wezwanych

Osoby, które z ważnych przyczyn nie mogą stawić się na komisję w wyznaczonym terminie, powinny niezwłocznie zgłosić to organowi wysyłającemu wezwanie. W takim przypadku zostanie wyznaczony nowy termin. "Ewentualną nieobecność z ważnych przyczyn powinno zgłosić się organowi wysyłającemu wezwanie najpóźniej w dniu, w którym zostało się zobowiązanym do stawienia się do kwalifikacji" - podkreśla Onet.

Fot. Wikipedia / gov.pl

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka