poniedziałek, 9 sierpnia 2021 10:38

Laserowe usuwanie pieprzyków

Autor Artykuł sponsorowany
Laserowe usuwanie pieprzyków

Statystycznie przyjmuje się, że przeciętna człowiek posiada na swoim ciele około dwudziestu znamion barwnikowych. Mogą mieć one podłoże wrodzone, czyli pojawić się na skórze już w chwili narodzin.

Mogą także wystąpić w okresie dzieciństwa, a nawet w dojrzałym wieku. Szacuje się, że każdy człowiek posiada przynajmniej jedną zmianę, którą należy systematycznie obserwować lub nawet usunąć chirurgicznie, dzięki czemu wycinek można oddać na badanie histopatologiczne. Inną metodą usuwania popularnych pieprzyków jest laseroterapia. Jest ona jednak zalecana u osób, u których nie ma przesłanek zdrowotnych, czyli nie ma wskazań zagrażających zdrowiu danego Pacjenta. Większość znamion, niezależnie od etapu życia, w jakim się pojawiają, wykazują swój łagodny charakter. Mimo to, warto, aby stan skóry ocenił lekarz dermatolog. Część pierwotnie łagodnych pieprzyków z czasem może przerodzić się w niebezpieczną chorobę onkologiczną skóry.

Za pomocą techniki laserowej, znamiona usuwa się szybko, bezboleśnie, zarówno na ciele, jak i w okolicy twarzy. Należy pamiętać o dodatkowej ochronie na oczy w postaci specjalistycznych okularów.

Pochodzenie znamion barwnikowych (pieprzyków) i ich charakterystyka

Znamię barwnikowe, inaczej nazywane pieprzykiem, tworzą namnażające się komórki barwnikowe skóry, które nazywają się melanocytami. Zwykle mają regularny kształt, wyraźnie odróżniają się od reszty skóry. Zdarzają się jednak zmiany o postrzępionych krawędziach i nieregularnym kształcie. Ich gama kolorystyczna jest dość szeroka, jednak mieści się w spektrum czerwieni, brązów, czerni, naturalnego odcienia skóry, a nawet niektóre mogą być lekko niebieskawe. Zwykle mają gładką powierzchnię, lecz zdarzają się także takie brodawkowate, a czasem nawet pokryte włosami.

Pieprzyki na twarzy – usuwanie

Usuwanie znamion barwnikowych za pomocą metody chirurgicznej, ze względu na konieczność przerwania ciągłości skóry zostawia po sobie nieestetyczne blizny. Przewagą metody laserowej w https://chirurgiawarszawa.pl jest to, iż nie pozostawia ona po sobie żadnych śladów. Tym samym nieestetyczne plamy barwne można usunąć nawet z twarzy za pomocą nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jakie daje laser.

Zalecenia do usunięcia znamion barwnikowych

Mimo, iż znaczna część pieprzyków nie jest groźna dla zdrowia, to jednak dla własnego dobra zaleca się prowadzenie systematycznych obserwacji swojego ciała, szczególnie skupiając się na ewentualnych zmianach w ogólnym wyglądzie znamion. Te, które jeszcze do niedawna były jedynie defektem estetycznym, mogą przybrać postać najgroźniejszego nowotworu skóry, czyli czerniaka. Z tego powodu wszelkie zmiany np. w kształcie, wielkości i kolorze, a także odczucia z nimi związane, np. ból, wycieki płynów, swędzenie, pieczenie, powinny być poddane ocenie lekarskiej, który dobierze odpowiedni sposób leczenia lub zaleci profilaktyczne usunięcie zmiany. Szczególnie zaleca się pozbycie się tych pieprzyków, które narażone są na ciągłe drażnienie i otarcia. W takiej sytuacji najlepiej zastosować laseroterapię.

Laserowe usuwanie przebarwień skórnych

Typowe znamiona barwnikowe naskórkowe mają kolor jasno- lub ciemnobrązowy. Są to plamy, które w większości pojawiają się w życiu dorosłym i są efektem wzmożonego promieniowania słonecznego, które powoduje przebarwienie słoneczne. Tego typu plamy są typowe dla osób w podeszłym wieku, tworząc tzw. plamy starcze. Największą podatność na wszelkie przebarwienia posiadają osoby o jasnym typie urody. Z tego powodu pieprzyki zwykle lokalizują się na twarzy, dłoniach i dekolcie. Zwykle są łagodne i stanowią głównie problem estetyczny. Zdarza się jednak tak, że pod wpływem otarć, naruszeń, ciągłego dotykania, podrażnień, a także urazów nabierają postać złośliwą. Udając się na wizytę do dermatologa, wybiera on w sposób indywidualny do Pacjenta sposób usunięcia zmian, tak, aby były one odpowiednie do stanu zdrowia jego skóry. Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych z powodzeniem można sięgnąć po laser. Ma on jednak jeden poważny minus – nie daje możliwości usunięcia pieprzyka tak, aby jego postać była nienaruszona i możliwa do poddania badaniom histopatologicznym. W takim przypadku stosuje się klasyczną metodę chirurgiczną, która usuwa wycina dane znamię łącznie z marginesem zdrowej tkanki.

Jak i kiedy należy usuwać znamiona skórne?

W zasadzie pieprzyki usuwa się wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba, zarówno zdrowotna, jak i kosmetyczna. Dzięki współczesnym rozwiązaniom dermatologii, chirurgii i medycyny estetycznej, Pacjent ma do dyspozycji kilka metod usuwania pieprzyków – jest to jednak zależne od potencjału, lokalizacji, charakteru i ogólnych cech danego znamienia.

Przebieg zabiegu

Na początku lekarz dezynfekuje obszar, na którym będzie prowadzona ingerencja chirurgiczna, a następnie podawane jest znieczulenie miejscowe. Kiedy zaczyna ono działać, lekarz przykłada głowicę lasera do skóry Pacjenta, a następnie emitowane laserowe światło zostaje zabsorbowane przez wodę, jaka znajduje się w tkankach. W konsekwencji dochodzi do odparowania zmian skórnych do poziomu zdrowej tkanki, a także tworzy się strefa koagulacji. Dużym atutem zabiegów laserowych jest to, iż nie wywołują one krwawień. Po zabiegu zwykle pojawia się niewielki strup, który odpada samoistnie w ciągu kolejnych kilkunastu dni. Czas zabiegu uzależniony jest od wielkości i głębokości usuwanych zmian. Zwykle jednak trwa od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie Pacjent odczuwa ciepło lub delikatne pieczenie.

Efekty laserowego usuwania znamion

  • Efekty zabiegu są natychmiastowe,
  • Czas gojenia się miejsc poddawanych ingerencji lasera waha się od kilku dni (w przypadku małych zmian) do około 4 tygodni (przy zmianach większych),
  • Efekty są długotrwałe,
  • Jeden zabieg wystarczy do usunięcia zmiany – nie ma konieczności powtarzania zabiegu.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

  • Okres laktacji i ciąży,
  • Infekcja – niezależnie od jej rodzaju,
  • Wykazywanie skłonności do powstawania bliznowców lub blizn przerostowych.

Zalety laserowego usuwania znamion

  • Zabieg jest bardzo skuteczny, charakteryzuje się dużym odsetkiem wyleczeń,
  • Ma on formę prostej, krótkiej, bezbolesnej i bezkrwawej procedury medycznej,
  • Dla komfortu Pacjenta podawane jest znieczulenie miejscowe,
  • Duża precyzja działań – problematyczne miejsce jest usuwane bez naruszeń zdrowej tkanki,
  • Krótki czas rekonwalescencji,
  • Zadowalający efekt estetyczny,
  • Perfekcyjna metoda profilaktyki nowotworowej,
  • Po jego ingerencji uzyskuje się suchą ranę, która nie wymaga opatrunku,
  • Nie ma potrzeby stosowania narzędzi chirurgicznych,
  • Bezinwazyjność – skóra nie jest przecinana, tym samym nie ma konieczności zaszywania ran,
  • Coraz większa popularność wśród Pacjentów.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu Pacjent powinien obserwować miejsce ingerencji laserowej. Zaleca się także zrezygnowanie z drażniących kosmetyków, np. na bazie alkoholu. Nie są zalecane peelingi ani żadne inne zabiegi złuszczające, aż do momentu całkowitego zagojenia się miejsca. Nie powinno się także mechanicznie podrażniać skóry, np. należy zwrócić uwagę na wycieranie się ręcznikiem, a także mycie się gąbką. Przez minimum miesiąc należy całkowicie zrezygnować z opalania się – inaczej Pacjent naraża się na ryzyko wystąpienia przebarwień skórnych. Obowiązkowa jest także zwiększona ochrona UV.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka